Küllenen İzler her gencin okuması gereken bir kitap. Yazar, iki seriden oluşan kitabında kültür ve düşünce hayatımızda büyük izler bırakmış ama gençlerin bu internet çağında gözden kaçırdığı çok değerli insanları anlatılıyor.

Yazar Avni Özgürel, kitabın önsözünde çok önemli bir konuya değiniyor ve diyor ki; “Soru soran gencin küçümser bakışlarla süzülüp sorduğuna-soracağına pişman edilip terslenmesi. Hem de aydın olarak bilinen, tanınanlarca. Şu gök kubbe altında nice hoş sadâlar bırakan seçkin şahsiyetlerin mektuplarından fotoğraflarına, el yazılı notlarından eşyalarına, kitaplarına ne varsa mezatta alınıp satılması çok acıdır.”

İki kitaptaki muhakkak tanınması gerek örnek şahsiyetlerden birkaçı şunlar; Abdülbaki Gölpınarlı, Ahmet Cevdet Paşa, Ali Fuad Başgil, Elmalılı Hamdi Yazır, Erol Güngör, Fethi Gemuhluoğlu, Fethi Okyar, Fuzuli, İsmail Hami Danişmend, Mehmet Akif, Mir Said Sultan Galiyev, Mustafa Suphi, Nihat Sami Banarlı, Nurettin Topçu, Seyyid Ahmed Arvasi, Aka Gündüz, Ali Ekrem Bolayır, Ali Ulvi, Asaf Haled Çelebi, Bekir Sıtkı Baykal, İbnülemin Mahmut Kemal İnal, Kaya Bilgegil, Mehmet Kaplan, Mimar Kemalettin, Mustafa Akdağ, Mustafa Şekip Tunç, Mümtaz Turhan, Nurettin Artam, Nurullah Ataç, Osman Turan, Osman Zeki Üngör, Sabahattin Ali.

Birçoğu yabancı isimler değil mi? O zaman daha çok okumamız gerekiyor… Bu tür saklı kalmış hazinelerimiz için özel üç aylık bir biyografi dergisi de düşünülebilir. Hayırlısı :)


Yavuz Selim Güneş'ın Yazısı.