Uzun zamandır her ay toplantı yapan TÜRDEB (Türkiye Dergi Editörü ve Yayın Yönetmenleri Birliği) ilk güzel meyvesini verdi. Türkiye’de bir ilk olan dergi fuarı TYB (Türkiye Yazarlar Birliği) ile ortak olarak Sultanahmet’te, TYB İstanbul şubesinde  gerçekleşti.

45 kadar derginin katıldığı fuara beş gün boyunca dergi okurları akın etti. Yüzlerce derginin hediye edildiği fuarda önemli paneller ve konferanslar oldu. Açılış günü organize heyetinin konuşmasından sonra Mustafa Armağan tarih  dergilerini, Ali Bulaç düşünce dergilerini, Ali Ural edebiyat dergilerini, Hamza Türkmen İslami dergileri, Metin Karabaşoğlu ise dergicilikle ilgili tecrübelerini anlattı.

Fuarın devam eden günlerinde Çağrı Cebeci, Ebubekir Sifil, Ahmet Örs, Hüsrev Hatemi, Sibel Eraslan, Ali Ayçil, M. Lütfi Arslan gibi önemli isimlerin konferansları devametti.

Genç Dergi standı

Ben fuar koordinatörüydüm. Doğal olarak kendi ailemin standına çok zaman ayıramadım. Fuar afişini yapan Genç Dergi’nin yeni grafik stajyeri Affan Cebeci görevli olarak devamlı bizimleydi. “Genç”  standında birçok kişinin Genç Dergi ile tanışmasını sağladı ve onlarca da abone yaptı.

Fuarın genel durumunu bildiğim için, şöyle bir şey diyebilirim; fuarın en dikkat çeken birkaç dergisinden biriydi Genç. Özellikle gelen öğrenci gruplarının kümelendiği yer Cafcaf’la birlikte Genç standı oluyordu. TÜRDEB olarak, gelecek yıl daha büyük bir organizeye gireceğiz inşallah. Bu yıl ilki gerçekleştiği hâlde eğer tüm  talepleri karşılamış olsaydık 100 civarında dergi katılacaktı fuara. Gelecek yıl 100-150 dergi civarında bir katılım söz konusu olacak gibi. Bakalım, gelen günler neler getirecek…

Bize, bu ülkede bir ilki daha gerçekleştirme şansı verdiği için Allah’a hamdediyoruz.


Yavuz Selim Güneş'ın Yazısı.