Necmettin Şahinler, Yüzümüz Kızarmadan, İnsan Yayınları, 126 sayfa

"Kur’ân’ı yüzünden okuyan" deyince çoğu zaman bir rahle üzerinde Kur’ân okuyan insan aklımıza gelir. Oysa bir anlamı daha vardır Kur’ân’ı yüzünden okumanın; “Hz. Peygamber Kur’ân-ı Nâtıktır, yani konuşan yürüyen Kur’ân’dır.” Kur’ân en mükemmel bir şekilde Hz. Peygamberin yüzünden okunur. O İslam şeriatının ete kemiğe bürünmüş hâlidir.

Bir de peygamberden beslenmiş, onu yüzünden okumak konusunda nasibli insan-ı kâmiller vardır. İşte bu insanlar yüzlerini fani olanın baki kirlerine bulaştırmamışlardır. Bu yüzden onlar, Allah’ın huzuruna “yüzleri kızarmadan” çıkacaklardır. Bu insanlar şüphesiz ki dünyadayken utanmanın, hayânın ne olduğunu bilen insanlardır. Çünkü dünyadayken bir insanın yüzünün kızarması onun imanî ve insanî anlamda sağlıklı bir çizgide olduğunun göstergesidir. Unutmayalım ki hayâ imandan bir bölümdür.

Necmettin Şahinler bu kitabında bize, O’nun huzurunda “Yüzümüz Kızarmadan” nefsimizi kınamayı, utanılacak bir şey yaptığımızda pişmanlık duymayı ve teslim olmayı teklif ediyor.


Selim Tiryakiol'ın Yazısı.