Mülayim Sert

Aida Begiç, Boşnak sinema yönetmeni ve sinema akademisi hocası. İran’daki mecburi kapalı  yönetmenleri saymazsak dünyanın ilk başörtülü Müslüman sinema yönetmeni. Çektiği Kar (snijeg) filmi ile başta Saraybosna film festivali olmak üzere, Cannes film festivali ve diğer birçok film festivalinde açılış filmi olarak izletilmiş.

Kar filmi Aida Begiç’in ilk uzun metrajlı filmi olmasına rağmen oldukça başarılı  bir film. Filmin konusu kısaca özetleyecek olursak eşleri savaşta ölmüş bayanların yaşadığı bir köye gelen Sırp iş adamlarının bu köyün arazisini satın almak istemelerine karşın köydekilerin ilk andaki gafletini ve kaderin köylü kadınların gafletine rağmen doğal olaylar ve anlık gerçekleşen küçük olaylar sayesinde köyün satılmasına izin vermeyişini anlatıyor.

Filmde toprak, şehitlik, vefa, güven, beklenti gibi kavramlar öne çıkıyor. Filmin en önemli yanlarından biri propaganda yapmamaya çalışması ama elde edilen sonucun bir propaganda filminden daha etkili olması. Ve film Belgrad’da Sırp izleyicilere gösterildiğinde izleyenleri gözyaşlarına boğmuş.

Filmin dikkat çeken detay noktaları ise filmin yönetmeninin ağzından duyunca ya da kamera ve çekim kalitesinin farklarından fark edilebiliyor. Filmin tamamı el kamerasıyla çekilirken sadece şehitlerin anlatıldığı sahneler omuz kamerasıyla ve hafif titretilerek çekilmiş. Bu şehitlik kavramına duyulan saygının ürünü.

Filmde karakter seçiminde de enteresan bir metot izlenmiş. Filmdeki dindar karakterler gerçek hayatta ateist olan insanlardan seçilmiş. Onlara film içerisinde biçilen roller abdest almak, namaz kılmak, Kur’an okumak ve bir takım manevi hassasiyetler olunca bu oyuncular bu tür rolleri başarmakta oldukça zorlanmışlar ama filmin yönetmeni oyuncularına tek tek tüm detaylarıyla anlatmış. Özellikle çocuk oyuncular filmi izlediklerinde kendilerinden ve yaptıkları rolden etkilenmişler. Filmin Müslüman hayran kitlesinin artmasından sonra normal hayatta da Müslümanca yaşamak zorunda hissetmişler kendilerini.

Film maalesef ülkemizde sinema salonlarında gösterilmedi. Bunun sebebi yapımcı firmalar ile Türkiye’deki sinema firmaları arasındaki maddi anlaşmazlık. Ve ülkemizde komik, korkunç, şiddet, gibi uç noktalardaki alanları işleyen filmler dışında film izlenmiyor olması bunun bir diğer nedeni.


GENÇ'ın Yazısı.