Erkan Özkan / Genç Haber Merkezi

 

Sosyal Medya kullanımının hızla arttığı bu günlerde Üniversiteler de Sosyal Medya`da yerlerini almaya başladı. Derneğimizin 01 Mart 2012 tarihinde 164 üniversitenin web sitelerini tarayarak yaptığı araştırma sonucu Vakıf Üniversiteleri`nin Devlet Üniversiteleri`nden daha aktif olduğu sonucu ortaya çıktı.
 
İşte araştırmamızın sonuçları: 
 
Twitter
 
 
En Fazla Takipçi Bilkent`te
 
Twitter`da takipçi sayısına bakıldığı zaman en fazla takipçiye sahip üç üniversite Bilkent Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi ve Bahçeşehir Üniversitesi şeklinde sıralanıyor. Bilkent Üniversitesi 8.862 takipçi ile ilk sırada yer alırken Yeditepe Üniversitesi 6.965 takipçi ile ikinci sırada, Bahçeşehir Üniversitesi 5.405 takipçi ile üçüncü sırada bulunuyor. Dördüncü sırada yer alan İstanbul Üniversitesi ise 4.806 takipçi ile zirveye en yakın Devlet Üniversitesi. 
 
Üniversite Yerine Rektör Hesabı
 
Takipçi sayısı en fazla olan Bilkent Üniversitesi`nin Twitter hesabı Rektör Abdullah Atalar adına açılmış. Benzer bir durum 1.391 takipçisi bulunan Çankaya Üniversitesi için de geçerli. Üniversite Web Sayfasında yayınlanan Twitter Hesabı Rektör Ziya Güvenç tarafından kullanılmakta. 
 
En Fazla Gönderi Yeditepe`den
 
Gönderi sayılarına bakıldığı zaman listenin ilk üç sırasında yine Vakıf Üniversiteleri var. Bu sıralamada Yeditepe Üniversitesi 4.590 gönderi ile ilk sırada yer alarken onun yaklaşık yarı sayısında gönderisi bulunan Özyeğin Üniversitesi 2.309 gönderi ile ikinci, Bahçeşehir Üniversitesi ise 2.309 gönderi ile çok az bir farkla üçüncü sırada yer alıyor. Dördüncülük yine bir Devlet Üniversitesi`ne ait olup bu sefer İstanbul Üniversitesi`nin yerini 1.777 gönderisi bulunan Orta Doğu Teknik Üniversitesi alıyor.
 
Facebook
 
 
Facebook Kullanımında İşler Biraz Karışık
 
Üniversitelerin Facebook kullanımına bakıldığı zaman Facebook Sayfası oluşturanlar çoğunlukta olmasına rağmen Sayfa oluşturmak yerine Grup kuran hatta Kişi Profili gibi profil oluşturan üniversiteler mevcut. Bu durum bazı üniversitelerin internet ortamınındaki profillerinin amatörce yönetildiği izlenimini uyandırıyor.
 
Genel olarak bakıldığında ise facebook kullanan üniversite sayısı twitter kulanan üniversite sayısından daha fazla olmasına rağmen bu durumun bir süre sonra tersine dönmesi muhtemel gibi gözüküyor.
 
YouTube, Vimeo, DailyMotion
 
 
YouTube Kullanan Çoğunlukta
 
Video paylaşım sitesi kullanan Üniversite sayısı sadece 36 ile sınırla olup YouTube kullanımı çoğunlukta.DailyMotion ve Vimeo hesabı olan üniversiteler ise Okan Üniversitesi, Pamukkale Üniversitesi, İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi ve Özyeğin Üniversitesi ile sınırlı. İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi hem YouTube hem de Vimeo hesabına sahip. 
 
Vakıf Üniversiteleri Yine İlk Üçte
 
Video paylaşımında bulunan üniversiteler sıralamasında YouTube üzerinden 349 video paylaşan Sabancı Üniversitesi ilk sırada, DailyMotion`da 297 video paylaşan Okan Üniversitesi ikinci, yine YouTube üzerinden 170 video paylaşan Kadir Has Üniversitesi ise üçüncü sırada. Devlet Üniversitelerinde ise en fazla video paylaşımı Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi`nde. Üniversite, YouTube üzerinden 141 video paylaşımı yapmış.
 
Paylaşım ve Gösterim Farkı
 
Video paylaşım sayısı ile paylaşılan videoların izlenme sayısı tam olarak orantılı denilemez. En çok videosu izlenen üniversite 245.651 izlenme sayısı ile Okan Üniversitesi. Okan Üniversitesi`ni YouTube üzerinden 184.392 izlenme sayısına sahip Işık Üniversitesi ve 78.704 izlenme sayısına sahip Kadir Has Üniversitesi izliyor.


GENÇ'ın Yazısı.