Her şeye rağmen bu yasağı destekliyor ve cesaretinden dolayı hükümeti kutluyorum. Düşünsenize, Türkiye’de milyonlarca seçmen sigara kullanıyor! Sandıkta tozu “duman”a katabilir sigara içen seçmenler.

Kapalı alanlarda sigara içmeye getirilen yasak, 19 Temmuz itibariyle genişletildi. Artık, restoran, kafe, kahvehane, bar hatta meyhanelerde bile sigara yasak olacak. Şaka değil. Gazetede yazıyor. Karara bağlandı ve uygulanacak. Evet, ciddiyim. Hayırlı uğurlu olsun. Ben bu kararı destekliyorum.

Yalnız yıllardır anlamadığım bir yığın şeyler oluyor bu sigara meselesiyle ilgili. Mesela elinde Mc Donald’s hamburgeriyle sigara içmeyi protesto eden insanlar gördüm şu ömrümde. Yahut vapurun açık bölgesinde, rüzgarın kafatasımızdaki deriyi sıyırmaya çabaladığı bir anda, birinin gelip de “bey efendi, burada sigara içmek yasak” diyerek suratımıza çemkirmesi… Yani bu rüzgarda benim sigara dumanımdan boğuluyorsanız, bu andan sonraki on dakika içerisinde hayatta kalma ihtimaliniz sıfırdır. Ama mesele o değil zaten. Çağdaş ve zarif bir liberal bilinçle, beni uyarıyor sevgili yurttaşım. Bravo!

İnsanların kafalarına bomba düştükten sonra da oldukça kötü kokan bir duman çıkıyormuş mesela Filistin’de. Fakat sevgili sigara karşıtlarının dikkat kesildiği, uğruna dernekler açtığı, reklam kampanyaları yaptığı duman bir Filistinlinin kafasından çıkan dumandan daha rahatsız edici herhalde. Yahut kapalı alanlarda kafasında taze ve dumanı tüten bir bomba yanığıyla gezenlere 62 TL. ceza kesilsin! Hem Atatürk de sigara içiyormuş. Ata sporumuza resmen yasak geliyor, laiklik elden gidiyor! Yok bu başka bir meselenin repliğiydi. Konuya dönelim.

Mesele bu değil aslında. Mesele, çok güncel. Yasak genişletildi. Sigaranın sağlığa zararlı olduğu iyicene resmiyete kavuştu. Ben baştan ve yeniden söyleyeyim ki, bu yasağı sonuna kadar destekliyorum. Cemal Süreya’nın bir mısraı vardır; “sigara içenlere ateş etmeyin”. Ben katılmıyorum Cemal Süreya’ya. Bence, yasak bir daha genişletilirse, polise bu yetki verilsin. Sigara içenlerin mesela diz kapağı ile ayak bileği arasındaki bir bölgesine ateş etmek suretiyle sigara içme işlemini devam ettirmeleri sekteye uğratılabilsin. Bu yetki polise verilmeli!

Çünkü sigara zaten başlı başına gayri meşru olduğunu kendi yapısı itibariyle hissettiren bir şey. Duman çıkarıyor filan. Mesela babanın yanında içemiyorsun, daha ne olsun. Babanın yanında yapamadığın bir şey kesin gayri meşru mudur? Aslında ve bence hayır. Mesela bizim kültürümüzde, mesela Erzurum’da babanın yanında çocuğunu sevmek ayıptır. Mesela babanın yanında yan gelip yatamazsın. Ama kapalı alanlarda çocuk sevmek yasaklanmamalı bence. Yahut yan gelip yatana 62 TL. para cezası verilebilir mi? Demek ki, babanın yanında içmemekle ilgili değil mesele. Ben zaten bunu anlayamadım hala. Babanın yanında coca cola’yı hüpür hüpür içmek ayıp değil. Ama sigara ayıp. Kesin bir açıklaması vardır. Geçelim.

Şaka yapmıyorum, yasağı gerçekten destekliyorum. Avrupa’da uygulanan bu yasağa ne denebilir ki. Avrupa yapmış daha ne yani, öh. Mesela alkol, Avrupa’da çok doğal bir içecek. Türkiye’de de tabii ki yasak filan değil. Sigara yasağı Avrupa Birliği’ne üyelik sürecinde olumlu bir gelişme tabii Türkiye için. Ama mesela alkolü de yasaklasınlar bakalım. O zaman kıyamete kadar Avrupa Birliğine giremeyeceğimiz garantilenmiş olur!

Meyhanede alkol içmesine izin verilen bir sarhoşa sigara içmesinin yasak olduğunu anlatmaya çalışan işyeri sahiplerine Allah kolaylık versin! Kahvehane sahipleri için ekmek aslanın ağzının derinliklerine yuvarlanmakta. Sigara içenlerse, iyice katı bir yalnızlığa sürükleniyor. Fakat Türk yeni buluşların adamıdır. İnanıyorum, yine bir şeyler yapar. Mesela Avrupa ülkelerinde yasaktan usanan kahve sahibi Türk’ler ne yapmış biliyor musunuz? Sigara İçmeye Sempati Duyanlar Derneği gibi isimlerle dernekler açmış ve kahve hayatlarını büyük bir özgürlük içerisinde oralarda sürdürmüşler, sürdürüyorlar. Türkiye de yakın dönemde bu gibi şeylere gebe. Benden söylemesi. Her şeye rağmen bu yasağı destekliyor ve cesaretinden dolayı hükümeti kutluyorum. Düşünsenize, Türkiye’de milyonlarca seçmen sigara kullanıyor! Sandıkta tozu “duman”a katabilir sigara içen seçmenler. Evet.

Süpermen acaba, bu gibi durumlara müdahale etmiyor muydu? Halkın yanındaysa ve halkın içerisinde ciddi bir bölüm tütünden mahrum bırakılıyorsa, Süpermen’in gelmesi ve sigarayı yasaklayanların gözüne yumruklar yağdırması beklenebilir. Süpermen’in de sigara içtiğini duyduğumda çok şaşırmıştım, Guiza da içiyormuş mesela. Her neyse. Süpermen yetiş! Tütünler ıslak göz yaşlarımızdan dolayı!

* Turgut Uyar’ın bir şiirinin ve kitabının başlığı.


GENÇ'ın Yazısı.