A. Selçuk Kayahan

Biliyorum başlık klasik oldu biraz ama ne yapayım hakikat bu! Ama bu yazının içeriğinin klasik olmadığı kesin…

Günümüzde namazın faydalı olduğu görüşünü savunmak için didik didik kanıt aranıyor: Yok hafızayı arttırıyormuş, yok günde 80 defa secdeye giden bir insanın gözleri daha sağlıklı oluyormuş. Halbuki bunları inceleyeceğimize daha genel ve kesin kanıtlanmış şeylere baksak daha sağlıklı olur. Bu yazı sadece tahiyyat pozisyonunun (“ettehiyatü” duasını okurken bulunduğumuz pozisyon) faydalarını incelemekle yükümlü. Faydalarını keşfeden “modern” bilimin adı “reflexoloji”. Nihayet bazı şeylerin farkına varmaları güzel birşey ama herşey de olduğu gibi bunda da “İslam’ın hiç bir katkısı olmamıştır”. Halbuki İbn-i Sina kitabında bundan bahsediyordu... Yoga ve Akupunktur’un çok faydalı olduğu söyleniyor. Doğru. Ama her gün ayağından iğne yemek istemiyorsan namaz kılarsın aynı işlevi görür. ;)

Yoga’da ve Akupunktur’da uygulanan tekniklerin zaten namazda hepsi birden yapılıyor...

Biraz daha açalım, daha iyi anlaşılsın:

Akupunktur

Akupunktur, hepimizin bildiği gibi, iğneyle, vücudun belli bazı bölgelerine batırılarak yapılan bir tedavidir. Akupunkturdaki numara şu: İğnenin batırıldığı yerler, sinirlerin toplandığı bölgelerdir (düğüm noktaları). Her bölgenin farklı bir etki yeri vardır. Bizim için önemli bölge ayak tabanlarıdır (Biliyorum biraz basit oldu:). “Ayaklar insan vücudunun aynasıdır” sözünü duyanınız oldu mu?? Bu sözün hakikati var. Yandaki resimde ayaktaki hangi bölgenin nereye bağlı olduğu yazılı.

İnsan vücudundaki sinirler birbirine bağlıdır. Mesela beyinden kola, oradan da ayağa uzanan sinirler var. Ve sinirlerin çoğu ayağa gidiyor. Bu yüzden iğneyle veya ayakları germekle bu sinirler uyarılabiliyor. Bin yıllardır kullanılan bu tıbbi yöntem, yine herkesin gözdesi oldu. Ama öylesi de mantıklı olanı zaten: Kesin sonuç ve hiç yan etkisi yok…

Yoga

Gelelim yogaya. Yoga’da ise yine ayak tabanlarındaki sinirler uyarılıyor. Tek farkı, garip pozisyonlarda ayakların iyice gerilmesi. Tabii bu garip pozisyonların hepsinin farklı bir önemi var ama, konumuz bu değil.

Yoga, Hinduizm kökenli bir meditasyondur. Bildiğimiz gibi Hinduizm’in bazı öğeleri İslamın çarpıtılmış halidir. İngilizler sağolsun, Hindistanı sömürdüklerinde aynı zamanda insanların beyinlerini yıkayıp dinlerini çalmışlar. O günden sonra dinleri bozulmuş ve saçma sapan bir hal almış. Bugün Budistlik dedikleri olay da budur. Demek istediğim, Yoga eskiden namaz idi. Maalesef bugün öyle değil…

“Geleneksel” Namaz

Şimdi de benim anlamadığım konuya bakalım: (güya) Bu kadar inanıyoruz ve namazın faydalarını biliyoruz. Niye şu namazı adam gibi kılamıyoruz ya???

“Faydasını bilmiyorum neymiş?” diyenlere duyurulur: Sadece secde ve tahiyyat pozisyonlarında bütün metabolizma harekete geçiyor. Yani demek istediğim, Akupunkturda bir kaç terapide ağrılı bir şekilde yapılan veya yogada saatlerce yorucu pozisyonlarda “rahatlamak” için yapılan şeyleri namaz kılan bir insan zaten günde 80 defa yapıyor!

Ama tabiiki değerini bilmiyoruz bunun. Hoş bilseydik de bişey değişmezdi ama neyse...

Namaz kılarken secdeden kalkarken, birde tahiyyat pozisyonunda ayaklar iyice gerilir ve sinirlerde uyarılma olur. Sonuç: Ağrısız, sızısız sağlık.


GENÇ'ın Yazısı.