Öncelikle yaşanan bu (e-mail) garip olay yüzünden canınızı sıkmamanızı istirham ediyorum. Merak etmeyin ben +1 olarak hâlâ sizden ve mesajlarınızdan memnunum. Allah yardımcınız olsun. Yapmış olduğunuz düzeltme yazısı ile yeterli açıklama yapıldı, derdiniz bu mesele olmasın. Selametle... (Semiha Büşra Dumanlı)

Teşekkür ederiz Semiha hanım. Birçok okuyucumuz tarafından benzer mailler aldık, eksik olmayın. Meseleyi bilmeyenler için hemen özetleyelim: Yazı işlerinde çalışan gayretli arkadaşımız Muhammed Murat, dergimiz için her ay mail üzerinden soruşturma yapıyor. Geçen ay, bu soruşturma için mail atarken bir anlık dalgınlık sonucu adresleri Bcc bölümüne değil de Cc bölümüne ekledi. Ve böylelikle soruşturmanın gönderildiği kişilerin mail adresleri görünür hâle gelmiş oldu. İşte bu olayı bazı kişiler “GENÇ’in yaptığı hatayı biliyor musunuz?” gibi bir üslûpla büyüttüler, tatsız bir hava meydana getirdiler. Bunun üzerine biz de gerekli açıklamayı yaptık, durumu özetleyen bir cevap verdik. Hâsılı, beşer şaşar düsturunca, hatadan hâli değiliz hiçbirimiz. Eğer “düşse de vursak” diye beklemiyorsanız, bu tür hataları anlayışla karşılayacağınızı umarız, böyle bir hüsn-ü zannımız var okuyucularımıza karşı. En güzeli de bu olsa gerek…

Dergimiz her geçen gün gelişiyor, daha da güzelleşiyor. Arkadaş çevremde de çok beğeniliyor fakat abone olmaya kimse yanaşmıyor. Beğeniliyor fakat abone olan yok. Bu konuda neler yapabiliriz, tavsiyeleriniz nelerdir? (Tehdit edebilir, gerekirse şiddet kullanabilir miyiz?) Selamlar. (Sami İşler)

Güzel konu, teşekkür ederiz açtığınız için. ;) Latife bir yana, bu tür hassas mevzularda doğrudan bir şey söylemek çok şık durmuyor şimdilerde. “Abonelik konusu hiç açılmasın” isteniyor genelde. Lakin işin doğrusu, bir dergi ne kadar aboneye sahipse, ne kadar alınıyorsa o kadar güçlü demektir. Bu yüzden sorunuza cevap olarak Rahmetli Cahit Zarifoğlu’nun Mavera hakkında dostlarına yazdığı mektuplardan iki bölümü paylaşmak isterim sizlerle. Çünkü o bölümler bu mevzunun önemini çok güzel özetliyor: “İşte böyle dostum. Bu dönem Abone kampanyası için aşağı yukarı ilk mektubu sana yazıyorum. Kolları sıvayıp yüzlercesini daha yazmayı düşünüyorum. Eğer benim ve bizlerin her mektup yazdığı kişi birkaç dostuna bizim mesajımızı iletirse abone konusunda büyük sayılara varabilir 10 bini de aşarız.” “Biz durmadan ısrarla hep bunu söylüyoruz. Bize merhaba diyen herkese hep aynı şeyleri söylüyoruz. Ve istiyoruz ki bunu her duyurduğumuz insan, mesela bir öğretmen mi, otursun bütün devre arkadaşlarına, aklı başında bütün öğrencilerine, bütün akrabalarına ve tanıdıklarına Mavera’yı ve yayınlarımızı duyursun. Ama ilkin Mavera. Onlara hem duyurun ve sevdirin Mavera’yı hem de aynı şeyleri onlardan da isteyin. Arkadaşlarınıza Mavera’dan beğendiğiniz yazıları okuyun. Konuşun üzerinde. Görüyorsunuz hiç şiirden sanattan söz etmedik. Başımızın üstüne bir çatı çatamazsak, nakışları nereye koysak ıslanacak harap olacak. Selam ve sevgilerimle.”

Maddi sıkıntılar sebebiyle Altınoluk ve GENÇ arasında tercih yapmak durumunda kalırsak sizce ne yapmalıyız? (Selen Çatak)

Tabii ki ucuz olanı tercih etmenizde fayda var. Kendinizi zora sokmayın efendim. :) Latife bir yana, sizler kendi durumunuzu daha iyi bilirsiniz. Hangisi maslahata daha uygunsa onu tercih edin. Selamlar. 

Geçen seneki gibi tişörtler piyasaya çıkacak mı? Eğer çıkarsa üzerinde ‘’Dünya Fanidir’’ yazsa nasıl olur? Hani unutanlar için :-)) (Yunus Eren TOKAT)

Tişört düşüncemiz var, Allah nasip ederse olacak gibi. Tekliflere açık olduğumuzu söylemiştik. Bunu değerlendirmeye alalım. Teşekkür ederiz. Yok mu başka teklif?

GENÇ Gönüllüler Afrika’ya mı gidiyor? (Ali Çevik)

Evet, nasip olursa başvuruda bulunanlar arasından seçilecek 30 arkadaşımız, bu yaz Gana’da olacak, orada çeşitli hizmetlerde bulunacak. Böyle “altın” bir fırsat kaçmaz aslında. Gönlü olan varsa buyursun, bekleriz. (Detaylar: www.gencgonulluler.com)

Derginiz bağımlılık yapıyor mu? Ona göre abone olup olmamayı düşünüyorum. (Selim Tırnakçı)

Bu konuda çeşitli rivayetler var. İnternet bağımlılığından sonra dergi bağımlılığı üzerinde çalışıyor uzmanlar. Ve dergimiz bu anlamda literatüre geçecek cinsten. Lakin endişe etmenize gerek yok, tespit edilmiş bir zararımız bulunmamaktadır. Selam ile. ;)


Süleyman Ragıp Yazıcılar'ın Yazısı.