Hikmet Sami Ay 

Ufuk Eğitim çok güzel bir projeye daha imza attı ve İlla Edep isimli bir oyun çıkardı. Dünya oyununa nazire olan bu oyun , adı ile oyunun kuralını koyuyor: İlla Edep!

Oyunun muhtevasından bahseder misiniz? Kaç kişiyle, nasıl oynanıyor?

Mehmet Akif Karayel: İLLA EDEP oyunu, kurgu ve tasarım olarak Abdülmennan ZİNAL’e ait bir projedir. Türünün tek örneğidir ve muhteva başta olmak üzere görselliğinden baskı kalitesine kadar ciddi emek sarf edilmiş bir projedir.

En az iki, en fazla altı kişiyle oynanabilen ve oyuncularını saatlerce eğlendiren oyunumuz, zemin üzerine yerleştirilen daireciklerden ilerlemek suretiyle oynanır ve “Bitkiler ve Hayvanlar”, “İyi Hâl”, “Kötü Hâl”, “Genel Kültür”, etkinlik ve eğlence içerikli “Uygulama” kartlarındaki soruların cevaplandırılması ve görevlerin yerine getirilmesiyle tamamlanır.

Oyunda ilerleme, Kader Çarkı’nın çevrilmesiyle gerçekleşir. Çarkın bir yönü, üzerine geleceğiniz daireciği; diğer yönü de, geldiğiniz dairecikteki soruyu cevaplandırdığınız ya da görevi yerine getirdiğiniz takdirde kazanacağınız puanı gösterir. Özellikle Uygulama kartlarındaki görevler çok eğlencelidir!

Piyasadaki diğer çocuk oyunlarına nazaran farkı nedir?

Bizim oyunumuzda cezalandırma yok. Kurgu azmetmek ve başarmak üzerine. Ne oyunlar biliyoruz ki, çocuklar oynarlarken görünürde eğleniyorlar; ama içten içe birbirlerine karşı hile ve hırs hissiyatıyla doluyorlar.

Ayrıca, genelde dinî içerikli oyunların sıkıcılığından dert yanılır. Ama biz İLLA EDEP’in, sadece çocukları değil, oynadıkları takdirde büyükleri bile güldürüp eğlendirdiğini bizzat gördük. Oysa bu bir çocuk oyunu. Bizce bu da diğer oyunlara nazaran mühim bir fark.

Bu oyunun çocukların gelişiminde nasıl etkisi olur sizce?

İLLA EDEP’in çocukları bilgiyle sıkmadığı, bilgiyi ve davranışı öğretirken çok da eğlendirdiği, ilk denemelerinde gözlemlenmiştir.

Oyunumuz çocuk psikolojisi açısından gayet uygundur; çocuk gelişimi ve donanımı açısından da gayet yararlıdır.

İLLA EDEP’te çocuk bildikçe kazanıyor, bilmiyorsa puan kaybetmiyor; ama öğreniyor. Daha da iyisi, kendi bilgi seviyesini bizzat oyun oynarken fark ediyor. Peki, bu oyunda neleri öğreniyor çocuk? Geniş bir ufukla hazırlanan genel kültür bilgilerini, bitkilere ve hayvanlara ait ilginç detayları, özellikle iyi ve kötü ahlak hasletlerini… En önemlisi de bu sonuncusu işte. Biz, çocuklardan bu yaşlarında ihlas ya da îsâr sahibi olmalarını beklemiyoruz; ama bunların ne demek olduğunu daha çocuk yaştayken öğrenmeleri onlar için o kadar faydalı ki…

Yarınları güzelleştirmek istiyorsak güzel insanlar yetiştirmeliyiz. Yarınların güzel insanları da elbette bugünün çocuklarıdır. O hâlde çocukları eğitmek, ideal bir istikbâlin kapılarını açmak demektir. İşte biz bu kapıları “güzel ahlak” anahtarlarıyla açmak istiyoruz ve bunun da önemine inanıyoruz. Bu bakımdan bizce İLLA EDEP, edebi öğrenmenin en çocukça yöntemidir.

Oyunu nasıl edinebiliriz? Nereye ulaşmalıyız ve fiyatı nedir?

Oyunun fiyatı 59 lira olarak belirlendi. Ufuk Eğitim’i 0216 553 04 16 numarasından arayarak KİTAP SERVİSİ’ni bağlatıp siparişinizi verebilirsiniz. Ayrıca oyuna www.ufukegitim.net adresinden de ulaşabilmeniz mümkündür.


GENÇ'ın Yazısı.