Suriye’de Baas diktatörlüğünün kendi halkı üzerinde estirdiği vahşeti göz ardı edenler taa baştan beri, Suriye’de olup bitenleri; “Batı emperyalizmin komplosu” iddiası ile izah etme yolunu tercih ediyorlar. Tıpkı Suriye rejimi gibi!

Baas diktatörlüğünün Suriye halkı üzerindeki tasallutunu bertaraf etmek için uğraşanları da; “eli kanlı emperyalist Batı’nın oyununa gelmekle, onun kuklası” olmakla suçluyorlar. Tıpkı Suriye rejimi gibi!

Evet, emperyalist ve bu anlamda sicili oldukça kötü Batı’nın bölge için bir takım emelleri olduğu muhakkak. Bunu kabul ediyoruz. Ancak iktidarda kalmak uğruna halkını doğrayan bir rejimin yapıp ettikleri neden sorgulanmaz, katliamlarına dur denmez anlamak mümkün değil. Sonra Baas diktatörlüğünün hamiliğini yapan, sosyalist Rusya ile komünist “Çin’in sicilleri çok mu temiz? “Aman Suriye’de daha fazla Müslüman kanı akmasın” diye mi Beşşar’ın arkasını kolluyorlar. Onların da Batı gibi bölgeye yönelik bir takım emperyalist hedefleri yok mu? Emperyalist Batı kötü de emperyalist Doğu neden iyi oluyor anlayabilmiş değiliz. Khail Bendip’in karikatürü bizim iki paragrafta anlatmaya çalıştığımızı aslında çok daha güzel özetliyor!


Beytullah Demircioğlu'ın Yazısı.