Nevzat Yıldırım / Genç Haber Merkezi

Gençlik ve Spor Bakanlığı, 26 Haziran – 02 Eylül 2012 tarihleri arasında, 81 ilden 14-24 yaş grubu gencimizi, ülkemizin farklı illerine seyahat etmelerini, akranlarıyla tanışmalarını ve kaynaşmalarını sağlamak amacıyla “SEYYAH" Projesi hazırlamıştır.

Bu proje kapsamında, ülkemizin 81 ilinden katılacak yaklaşık 100.000 gencimize, farklı kültürdeki akranlarıyla birlikte, yaşadıkları illerin dışında farklı yerleri gezip görme, tarihi ve doğal güzelliklerini yerinde öğrenme imkânı getirilmektedir.

Böylece, SEYYAH Projesi, gençler arasında hoşgörü ve diyaloğun arttırılması, sosyal korku ve ön yargıların giderilmesi, toplumsal bütünleşmeye katkı sağlanması, gençlerin farklı coğrafi bölgelerde yaşayan akranlarıyla tanışmaları, kaynaşmaları ve kültürel alışverişte bulunmaları bakımından da önemli yararları olacaktır.

Bununla birlikte, muazzam bir kültürel mirasımız olduğu inkâr edilemeyecek bir gerçektir. Bu tarihi mirasın üzerinde yaşayan gençlerimizin tarihinden ve kültüründen haberdar olması, bu topraklar uğruna verilen mücadelelerimizi görerek, bizzat gezerek öğrenmesi, dünyanın başka hiçbir yerinde bulunmayan ülkemizin doğal, tarihi ve kültürel güzelliklerinden gençlerimizin mahrum kalmaması bakımından "SEYYAH" projesi çok büyük önem arz etmektedir.

Seyyah olmak isteyenlerin aşağıdaki adreslerden başvurmaları gerekiyor…

http://www.seyyah.gsb.gov.tr/ - http://www.gsb.gov.tr/


GENÇ'ın Yazısı.