Ayşe Büşra Aydemir / Genç Haber Merkezi 

Euro 2012. Kâh Türkiye’nin sıcak gündemi, kâh turnuvaya katılamayışımız sebebiyle gündemimize almadığımız Avrupa Şampiyonası’nda zaman zaman futbol dışında kayda değer şeyler de oldu, oluyor.

Daha önce grup mücadeleleri sırasında Polonya ile yaptığı maçta ‘’Burası Rusya’’ pankartı açan Ruslar, beraberliğin bile gruptan çıkmaya yettiği son maçında Varşova Stadı’nda, bir nevi ‘’kendi evinde’’Yunanistan’a yenilmekten kurtulamadı. Rusların memleket hasretine son veren Yunanistan ekonomik sıkıntılar yaşadığı şu günlerde bu galibiyetle moral buldu. Yunanistan’ı Rusya maçında motive ettiği düşünülen çeyrek final maçı ise 22 Haziran Cuma günü Almanya ile oynandı. 

Gerek tarihi gerekse ekonomik husumetler sebebiyle külahları değişen Yunanistan ve Almanya mücadelesine biz Türkleri de ortak etmeye çalışanlar mevcuttu. Yunanistan Mesutlu Almanya’yı yenmeyi başarsaydı biz Türkler de yenilmiş sayılacaktık! Bu günlerde Megali idea hayaliyle yatıp ekonomik kriz kâbusuyla uyanan Yunanlar Euro 2004 ruhunu çağırıp 1453 gerçeğini unutturmak peşindeler. Lakin Bizans günlerine gidebilmek için 400 yıllık Osmanlı hâkimiyetinden geçmek gerekmez mi? O zaman bize her yer Osmanlı değil mi?

Önce Trabzonlular sonra Ruslar ve ardından Yunanlar. Öyle ya da böyle Karadeniz’in suyunu içip hamsisini yiyen herkese her yer Karadeniz. Orası Rusya olmuş, Selanik olmuş fark etmiyor… İstanbul, İzmir taa Karadeniz’e bile göz kırpıyor. Yakında Hepimiz Trabzonluyuz! diye bağıran Yunanlar görürsek hiç de şaşırmayalım. Zira birilerinin Pontus Rum’u küllerinden doğurması lazım.

Zaten daha bir asır evvel birbirini yiyen bir Avrupa varken bugün sahada sadece futbol oynanmasını beklemek biraz ironik kaçmaz mı? Euro üzerine kurulmuş, içinde euro geçen (Eurovizyon gibi) her organizasyonda para, pul, sınırlar, milli çıkarlar, konuşuyorken Euro 2012’de de futbolun sadece futbol olması mümkün olmayacaktı tabi. Takımlar milletlerinin siyasi geçmişleriyle motive olurken sahaya birbirini yenmek için değil yemek için çıkmaları da gayet doğal oluyor. Daha bunun İspanya’sı, İtalya’sı, üzerinde güneş batmayan İngiltere’si, 2014 dünya kupası var… 


GENÇ'ın Yazısı.