A. Yasin Demirci

Şabat (cumartesi) Yahudilerin “istirahat günüdür. Tanrı`nın dünyayı 6 günde yaratıp 7. günde dinlenmesini hatırlamak ve o günü kutsamak isteyen dindar Yahudiler; günahkar olmamak için “bir iş, bir oluş bir hareket bildiren” tüm fiiliyattan (!) uzak durmaya özen gösterirler bugünde.

Ateş yakmak, paraya dokunmak, arabaya binmek cumartesi yasakları arasındadır. O gün asansörün tuşlarına dokunmanın bile yasaklanmasından dolayı dindar Yahudiler için her katta otomatik olarak duran asansörler bile yapılmıştır.

Paraya dokunmanın yasaklanmasından alış-verişin de Musevi şeriatının meniyyatından (yasaklarından) olduğunu belirtmeye gerek yoktur herhalde. Peki, uyanık bir Yahudi “hileyi şer’iyye” mi desek uyanıklık mı desek mesela paraya dokunmadan internet ortamında alış-veriş yapmaya kalkışırsa caiz olur mu? Yahudi fetva heyeti bu konuda tavize asla yanaşmıyorlar.

Nefsine yenilip Şabat gününde  internetten alışveriş yapma gafletinde bulunanlar için din adamları bir program dahi yaptırmışlar. Program Cumartesi günleri alışveriş sitelerine girişi yasaklıyor. Yazılımın adı ünlü Google ve Yahudi şeriatına uygunluğu ifade eden Koşer’den mülhem Koogle. Koogle sadece Şabat günü alışveriş yapılmasına müsaade etmiyor aynı zamanda müstehcen sitelere girişi de engelliyor.


GENÇ'ın Yazısı.