eorgetown Üniversitesi ve Ürdün Kraliyet Stratejik Çalışma Merkezi her sene “Dünyanın En Etkili 500 Müslümanı” sıralaması yapıyor. Bu  sene Türkiye’den listeye oldukça fazla sayıda isim girmiş. Recep Tayyip Erdoğan, Abdullah Gül, Hayrünnisa Gül,  Ahmet Davutoğlu, Necmettin Erbakan, Ali Bardakoğlu, Mustafa Çağrıcı, Hayrettin Karaman, Adnan Oktar, Ekmeleddin İhsanoğlu, Fuat  Sezgin, Mehmet Aydın, Halit Eren, Mehmet Görmez, Ekrem Dumanlı, Mustafa Özcan Güneşdoğdu, Fatma Benli, Ali Bulaç, Hasan  Çelebi, Rabia Yalçın, Merve Kavakçı. Tabii her bir isim katkılarına ve alanlarına göre ayrı kategorilerde değerlendiriliyor. Listenin  akademik, siyasi, idari, gençlik, bilim, sanat, kültür gibi 15 alt kategorisi var.

 En Etkili 12 Genç

“En Etkili 500 Müslüman” listesinde bizim ilgimizi esas “GENÇLİK” çalışmaları yapan isimler çekti. Bu alanda listeye 12 isim girmiş.  Bunların arasında hiç memleket evladı yok ne yazık ki. Ama olsun; tanımak ve ne yaptıklarını öğrenmek için ümmet evladı olması  yeter de artar bile. Biz bize düşeni yapalım, ümmetin evladını memleket evladına tanıtalım da, belki gelecek listelerde bizden de  gençler görürüz. Evet, gençlik kategorisinde etkili Müslümanların kimler oldukları ve hangi çalışmaları nedeniyle bu tür bir seçime  hak kazandıkları kısaca şöyle:

Suudi TV Kanalının Genç Programcısı

1. Mustafa Hüsnü (Mısır):

Suudi Iqraa kanalında programcı olan Hüsnü 1978 doğumlu. Aynı zamanda uluslar arası özel bir okulda öğretmenlik yapıyor. Bağımlılık ile ilgili gönüllü çalışmalara katılıyor. Aslında ticaret tahsili yapmış ama bir müddet sonra kendini tamamen İslami  çalışmalara vakfetmiş. Yaptığı programlar özellikle gençler tarafından ilgi görüyor. Hüsnü İslami mesajları sunarken tarz ve üslup  olarak farklı bir çizgi ortaya koyuyor ki bu da etki sahasını genişletiyor.

Gitarist Tebliğci

2. Muaz Mesud (Mısır):

Mustafa Hüsnü gibi bir TV programcısı olan Mesud halen Cambridge’te din alanında yüksek lisans yapıyor. Mesud’un İslami hizmetlere yönelmesinde Mısır’da Amerikan okullarına devam  ederken geçirdiği ağır bir hastalık rol oynamış. Hastalıktan kurtulursa kendisini Allah yoluna adayacağına söz veren Mesud, iyileştikten sonra sözünü tutmuş ve Kur’an hakkındaki bilgisini genişleterek zamanla  sosyal medyayı da iyi kullanan bir TV programcısı haline gelmiş. Hem modern hem de dindar olunabileceğine dair yorumları ve bakış açısı Mesud’u gençler arasında popüler hâle getirmiş. Mesud, çok da iyi gitar  kullanıyor. 

“Hey Gençler” Diyen Kafe Sahibi

3. Ahmet El Shugari (Suudi Arabistan):

TV programcısı ve Suudili gençlerin en sevdiği mekânlardan birisi olan Endülüs Kafe’nin kurucusu.  Aile işletmesinde çalışırken bir arkadaşının teklifiyle “Hey Gençler” isimli bir program sunmaya başlamış. Aslında dini bir eğitimi  yok. TIME’ın “İslam Dünyasında Sessiz Bir Devrim Oluyor” başlıklı yazısında ilk bahsedilen isim olan Shugari’nin dindar bir  Müslümanın modern hayatla nasıl baş edebileceğine dair tespitleri, yorumları ve sunuş tarzı gençlerin çok hoşuna gidiyor.

Öğrenci Birliği Başkanı

4. Muhammed Abass (Gana):

Gana Müslüman Öğrenciler Birliği Başkanı ve Sözcüsü. Gana Müslüman Öğrenciler Birliği, “En Etkili 500 Müslüman” listesine göre birçok dini misyon örgütünün cirit attığı Gana’da olumsuz herhangi bir durumla karşılaşılmamasını sağlayan kuruluşlardan bir tanesi. Abass’ın başkanı olduğu bu birliğin üyeleri, sosyal hizmetlerdeki gayretleri ile öne çıkıyor ve güzel örneklikler sergiliyorlar.

Afganlı Yetimlerin Hamisi

5. Andeisha Ferid (Afganistan):

Çocuklarla ilgilenen bir iş kadını. “Afgan Çocuk Eğitimi ve Bakımı Örgütü”nün kurucusu. Henüz 26 yaşında. Ferid’in başında olduğu  kurum, Afganistan ve Pakistan’daki yetimlerin bakım, eğitim ve sağlıkları ile ilgili çalışmalar yapıyor. Hillary Clinton’ın kurucusu  olduğu Vital Voices adlı kuruluşun ve Goldman Sachs’in 10.000 Kadın Programı’nın liderlik ödüllerini alan Ferid yetim hamisi olarak biliniyor. Çocukluğundan bu yana ABD kuruluşları için çalışan Ferid’in geçen Ağustos ayında baba evinin ABD’li askerler tarafından  basılması ve ailesinin gözlem altına alınması ilginç bir tecelli olmuş.

Genç İletişim Müteşebbisi

6. Irfan Amalee (Endonezya):

Çocuk ve gençlere yönelik yayınlar yapan bir yayıncı. Oluşturduğu “Barış Nesli Programı” ile  barış gönüllüleri yetiştiriyor, barışla ilgili kitaplar ve eğitim setleri yayınlıyor. 50.000 gence ulaşan Retas Magazine adlı bir derginin de  kurucusu olan Amalee 2008’de British Council’ün “Genç Yaratıcı İletişim Müteşebbisi” ödülünü almış. 

Morolu Bir İşletmeci

7. Samira Gutoc Tomawis (Filipinler):

Genç Moro Profesyonelleri’nin kurucusu. Aynı zamanda Filipinler İslam ve Demokrasi Konsülü’nün buluşmalarını organize ediyor.  “Mindanao Gençleri Konuşuyor” adlı platformun proje yöneticisi de olan Tomawis, medya ile kurduğu yapıcı ilişkiler sayesinde  çalışmalarını(n) etkinliğini artırmayı başarmış bir isim.

Singapurlu Portal Yöneticisi

8. Muhammed Nasır (Endonezya):

Singapur’da faaliyet gösteren simplyislam.sg adlı portalın kurucusu ve yöneticisi. Yazılımcı olan Nasır  İngiltere’deki Staffordshire Üniversitesi mezunu. Dar-ül Erkam ve AbdülAlim Sıddık Camisi gibi tebliğ  kuruluşlarında çalışmış. Singapur’daki İslami çalışmaların dünya Müslümanlarının gündemine taşınması noktasında ciddi katkısı  olan Nasır gençlik programlarının gelişiminde de rol oynuyor. 

Bir Telefon Gönüllüsü

9. Muhammed Mamdani (İngiltere):

Muslim Youth Helpline (Müslüman Gençlik Yardım Hattı) kurucusu. Mamdani  şimdilerde bir yardım derneğine dönüşen bu projeyi 18 yaşında iken basit bir  forum olarak başlatmış. Gönüllü katkılarla yürüyen ve danışma ve yardım  hizmetleri veren Muslim Youth Helpline ücretsiz bir telefon arama ve interaktif  web site hizmetinden oluşuyor. Sitenin “Sözümüz” başlıklı kısmında yer alan  metin yapılan hizmeti özetliyor: “Niye aradığınızı sorgulamamıza müsaade yok.  İsminizi vermek zorunda değilsiniz ve görüşmenin her hangi bir anında telefonu kapatabilirsiniz.” 

Uyuşturucudan Rab İçin Rap’e

11. Hamza Perez (ABD):

“New Muslim Cool” adlı filme konu olmuş, Porto Riko asıllı bir rap sanatçısı ve uyuşturucu müptelası iken İslam’a döndükten sonra  hayatı değişmiş Perez şimdilerde toplum gönüllüsü olarak çalışıyor. 2009 yılında çekilmiş bir belgesel olan “New Muslim Cool” 11  Eylül olayları sonrasında Amerikalı Müslüman gençlerin karşılaştıkları zorlukları anlatıyor. Hamza, uyuşturucu satan bir çetenin üyesi  iken dindaşlarının karşılaştığı sıkıntıları görerek dine yöneliyor ve eski hayatına karşı savaş açıyor.  

Namazını Aksatmayan Rugby Oyuncusu

10. Bachar Houli (Avustralya):

Lübnan asıllı Avustralyalı rugby oyuncusu. Müslüman kimliği ile spor dünyasında başarılı bir yer edinen Houli medyaya İslam  hakkında yaptığı olumlu açıklamalarla tanınıyor. Namazını aksatmadığını söyleyen, hem dindar bir Müslüman hem de başarılı bir  rugby oyuncusu olmak istediğini söyleyen Houli Avustralya İslam toplumunun önemli isimlerinden birisi hâline gelmiş durumda.

Hıristiyan Vaizin Müslüman Vaiz Oğlu

12. Imam Suhaib Webb (ABD):

Ezher’de okumakta olan ve Müslüman gençlerin gelişimi ile ilgilenen Oklohamalı bir tebliğci.  Babası papaz olan Webb, 14 yaşında Hıristiyanlığa ilgisini yitirdikten sonra hiphop yapmaya başlamış. Hiphop piyasasında tanıştığı Müslümanlardan etkilenmiş ve 20 yaşında Müslüman olmuş. Üslubu, anlatımı ve örnekleri ile ABD’li Müslüman gençlerin ilgisini  toplayan Webb’in geniş içerikli bir de web sitesi bulunuyor. Muslim American Society’nin aktif bir üyesi olan Webb aynı zamanda  AlMaghrib Enstitüsü’nde dersler veriyor.


Mehmet Lütfi Arslan'ın Yazısı.