Nurbaki Karabay / Genç Haber Merkezi @nurbakikarabay

Bir zamanların tecrid edilmiş sağ ve sol her kesimden gençlerin ortak kaderiydi “gündüzleri okulda coğrafya defterinin arkasına şiirler, geceleri duvarlara ülkesini kurtarmak için ‘kahrolsun!’ yazmak.”

Şimdilerde ise durum bir hayli değişmiş görünüyor. En azından bazı şeyleri farklı kılmaya ve apolitize edilmiş bir nesli artı-eksi yanlarıyla bir araya getirmeye çalışan bir gençlik var.

Çay İçebileceğiniz Tek Graffiti Festivali

İstanbul’da gece vardiyasına kalanlar bilir. Senenin belli dönemlerinde Gençlik Meclisi’nden bir grup üniversiteli genç, tramvay ve metrobüs duraklarına yoğun bir çabayla afiş asarlar. Son günlerde pek çoğumuzun gözüne çarpan “Meeting Of Allstars – Yıldızların Buluşması” isimli organizasyona ait sarı afişler de bu çabanın bir ürünü.

Gençlik Meclisi, Belediye’ye ait bir kurum ancak atalet limanına hiç demirlememiş. Amacı önyargı duvarlarına hoşgörü motifleri işlemek olan bu etkinliğin en avantajlı yanı ise gün boyu yıkılan levhaları toparlamaya çalışan, eğlenceli kaykay denemelerinde bulunan ve Türkiye’nin en büyük graffiti festivalini organize ederken bir taraftan da güler yüzlü, yaka kartlı gençlerle aynı ortamda çayınızı yudumlamak ve samimi bir sohbetin kapılarını aralamak..

Yan Mahalledeki Gençleri Ziyaret Günü

İlk olarak 2008 yılında organize edilen ve her geçen yıl daha fazla ziyaretçi sayısına ulaşan "Meeting Of Allstars" bu sene de çıtasını yükseltmeye devam ediyor. Almanya, İsveç, Japonya, Danimarka ve Hollanda gibi ülkelerden gelen, dünyaca ünlü writerların yanı sıra 38 Türk graffiti sanatçısı da MOAS12`de boyayacak.

Gün boyu kaykay ve paten gösterimlerinin, basketbol şovlarının yer alacağı festival; DJ ve sahne performanslarının yanı sıra alternatif türlere de hitap edecek. Organizasyonun finalinde ise uluslararası bir tanınırlığa sahip olan ‘Ceza’ sahne alacak.

15 Temmuz 2012 Pazar (yarın) saat 11.00’de Taksim Gezi Parkı`nda başlayacak olan Türkiye`nin en büyük graffiti festivali "Meeting Of Allstars" Farklı kesimlerden gençlerin bir araya geleceği, ortak artı değer vurgusu yapan herkesin, yan mahalledeki gençleri ziyaret edebileceği bir fırsat olarak görülebilir.


GENÇ'ın Yazısı.