Esra Rana

Komşumun rüyaları hep çıkar! Geçenlerde bana dedi ki, “Ay kabus gibi bir rüya gördüm. Bütün Avrupa Türkiye’ye iltica ediyor, havaalanlarında kuyruklar oluşuyor, uçaklar ayakta yolcu kabul ediyordu!” Hemen aklıma şuradaki (LİNK) haber geldi. Eyvah! dedim. Sonra gözlerim ışıldadı! 

Avrupalı Mülteciler İçin Önemli Görgü Kuralları

* Türk insanı samimidir, sarılmayı sever. Siz “Free Hug” diye belgesel çekerken, biz “Anne yeter artık” diyorduk artık siz anlayın. Fakat önemli bir uyarı! Bizde sarılmak, samimi duyguların, merhametin, sevginin bir tezahürüdür. Bunu sapkın niyetleriniz için kullanmamalısınız.

* Türk ailesinde hayat her daim mahremdir, özeldir. Türk erkeklerine hanımları ile ilgili espriler yapamaz, Türk hanımlarına beyleri hakkında özel sorular soramazsınız.

* Türk ailesi birbirine bağlıdır. Bu nedenle 18 yaşından büyük olduğu halde, çocuklarını yanında barındıran, onlardan kira almayan, beslenme masrafı istemeyen ebeveynler gördüğünüzde onlara aptal aptal bakmamanız gerekir.

* Türk insanı sadece aileden olmasına bakmaksızın, yaşlıları gözetir. Yolda, elinde ağır BİM poşeti taşıyan bir yaşlı gördüğünüzde, ona yardım teklif etmeli, kibarca poşetlerini alıp taşımalı ve fakat asla ve asla bunun karşılığında ücret talep etmemelisiniz.

* Türk insanı BİM mağazalarına tutkundur. Bu yüzden her mahallenin bir muhtarı, üç BİM mağazası vardır. Bu mağazalara girdiğinizde düzenden, raf şıklığından vs bahsedip şikayet etmemeniz, marketten salimen çıkabilmeniz için şarttır.

* İster apartman ister müstakil alanlarda yaşanılsın, günün her saatinde dikkat edilmelidir ki, fazla gürültü çıkartılıp, komşular rahatsız edilmesin. Hastası vardır, yaşlısı, çoluk çocuğu, gece vardiyasında çalışanı vardır değil mi? Bu işler saate bakmaz. 

* Ayrıca günün her hangi bir saati komşunuz sizden tuz, şeker, kahve istemeye gelebilir. Bu nedenle siz de her Türk gibi bu tür malzemelerden evde fazlaca bulundurmalı, tek başınıza yaşıyor gibi alış-veriş yapmamalısınız. 

Bu kurallar iyi de, galiba Avrupalıların medenileşmesi küçük bir kitapçıkla halledilmeyecek. Ben en iyisi ansiklopedi yazmaya başlayayım...


GENÇ'ın Yazısı.