Emin Kılıçtaş

Türkiye Karate Federasyonu Başkan Danışmanı ve Milli Takım Menajeri Uğur Sezginer: Şu an Türkiye’de 61 federasyon var. Bunların içinde en çok başarıya sahip olan karate federasyonumuz.

ürkiye’nin karatede son yıllarda yakaladığı başarının sırrı nedir?

Türkiye karate federasyonu son yıllarda büyük başarılara imza atarak iyi bir ivme yakaladı. Özellikle bu başarıda federasyon başkanımız Esat Delihasan’ın katkısı çok büyük. Başkanımız işin içinden gelen sporculuk geçmişi olan, sporculuğun yanında 7 yıl milli takım teknik direktörlüğü yapmış çizgisiyle, karakteriyle önde olan bir isim. Tabi bu bir ekip işi, çaycısından başkanına kadar herkesin bu başarıda bir katkısı var. Şu an Türkiye’de 61 federasyon var bunların içinde en çok başarıya sahip olan karate federasyonumuz. Bu başarıların devam etmesi ve daha ileri düzeye çıkması için Milli Eğitim Bakanlığımız ve federasyonumuz arasında anlaşma yaptık. Bu anlaşmayla okullardaki çocuklarımıza ulaşmayı amaçlıyoruz. Şu anda 65 ilimizde karate yapılıyor. Bu sayıyı artırmak için Gençlik ve Spor Bakanlığı’mızla birlikte projeler üretiyoruz. Çocuk esirgeme kurumundaki çocuklarımıza ulaşmak için Adalet Bakanlığı’na projemizi sunduk 2012 yılı içerisinde hayata geçmesini umuyoruz. Yine güneydoğu bölgemize yönelik bir proje üzerine çalışıyoruz. En yakın zamanda bunu da hayata geçirmeyi planlıyoruz.

Bize başarılarınızdan bahseder misiniz?

Sırbistan’da düzenlenen ümit-genç ve 21 yaş altı Avrupa karate şampiyonasında 5 altın 5 gümüş 7 bronzla toplamda 17 madalya alarak sıralamada ilk sıraya oturduk. Malezya’da düzenlenen 7. Ümit-genç ve 21 yaş altı dünya karate şampiyonasında 6 altın 5 gümüş ve 1 bronzla ikinci sırada yer aldık. En son Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de düzenlenen 39. ümit- genç ve 21 yaş altı Avrupa karate şampiyonasında 3 altın 1 gümüş 13 bronz alarak büyük bir başarıya daha imza attık. Azerbaycan’daki turnuvaya 33’ü sporcu toplam 69 kişilik bir ekiple giderek ülkemizin gücünü göstermiş olduk. Tüm alanlarda aldığımız madalya sayısına baktığımızda 2011’de 123 altın 103 gümüş 175 bronzla toplamda 401 bir madalya alarak çok büyük bir başarıya imza attığımızı söyleyebiliriz. 2012’nin daha ilk aylarında olmamıza rağmen 3 altın 2 gümüş ve 14 bronz madalya alarak bu başarıların devam edeceğini göstermiş olduk.


GENÇ'ın Yazısı.