Hüseyin Erdoğan

Her geçen gün yeni bir araştırmayla karşılaşıyoruz. Günlük yaşantımızı kolaylaştıran her icat birçok deney aşamasından geçerek hayatımıza karışıp gidiyor. İcat derken sadece mekanik şeyleri düşünmemiz lazım. İlaç sanayinde şu günlerde çok güzel gelişmeler oluyor. Bunlardan bir tanesi şeker hastaları için, özellikle de ilerlemiş düzeydeki şeker hastaları için büyük bir zorluk teşkil eden insülin etmektedir. Zira bazı hastaların kendi kendilerine belirli periyotlar ile insülin alımıdır. Japonya’da gerçekleştirilen yeni bir araştırmayla bu ve bunun gibi yöntemler artık unutulacak gibi.

Fukuoka’da bulunan Kyushu Üniversitesi’nde gerçekleştirilen çalışmada deri yüzeyinden insülin alınması sağlandı. Araştırmacılar deriden geçerken kendisiyle beraber bir madde geçirebilen bir protein çeşidini insülin yükleyerek çeşitli malzemelerle deriye uyguladılar. Bu tür deneylerde de en problem çıkaran şey, deriden yeterli miktarda maddenin geçememesi idi. Deriye uygulanan bu çözelti incelendiğinde peptidlerin (proteinleri oluşturan temel birimler), insülin miktarını daha da arttırdığı gözlendi.

Şeker hastaları için önemli olan bu ilacı böylesine kolay bir yolunun geliştirilmesi elbette takdire şâyân doğrusu. Henüz piyasaya sürülmüş bir ilaç olmamasına rağmen deney koşullarında sağlanarak başarıya ulaşılan bu metotla ilaç üretilmesi yakın bir gelecekte mümkün olacak. Hatta teoride geliştirdikleri yöntemin herhangi bir ilaç üzerinde dahi uygulanabileceği düşünülmektedir.

Deri yoluyla alınan ilaçlar deyince benim hemen abdest konusu ilgimi çekti. Zira abdest sayesinde derimiz günlük büyük bir kısmı temizliğe uğrar. Abdest öylesine güzel bir şey ki teorideki bir gelişmeye bile şimdiden kat be kat faydalı olduğu görülebiliyor.

Kanak: Delivering Insulin in a skin cream. Jennifer Newton. ChemistryWorld. 23.07.12


GENÇ'ın Yazısı.