Hanife Çetinkaya

Sabahları yataktan kalkmakta zorlanıyor, kimseyle konuşmak istemiyor, kilo kaybediyor ve kendinizi işe yaramaz mı hissediyorsunuz? O zaman günümüzün hastalığı olan depresyon hastalığına yakalanmış olabilirsiniz.

Depresyon, genetik yatkınlık, beyinde meydana gelen biyolojik değişimler, kişinin düşünce yapısından yaşlanmaya kadar birçok etkileyeni bulunan bir hastalıktır. Ama depresyonu tetikleyenler arasında çevresel ve sosyal etkenlerin etkisinin birinci sırada olduğu aşikardır.

Yapılan araştırmalara göre depresyon günümüzde en fazla görülen 4. hastalık olarak yerini almakta ve 10 yılda da 2. sıraya doğru bir düşüşü beklenmekte.

Bu tablo gerçekten vahim bir tablo. depresyonun günümüzde bu kadar artmasının nedeni nedir?

Oysa mallarımızı, canlarımızı Yaratıcıya satsaydık ve teslimiyetle her şeyi sevgiliye atfedip İsmail Hakkı hazretleri gibi deseydik:

Sen hakka tevekkül kıl

Tefviz et rahatı bul

Sabreyle ve râzı ol

 

Mevla görelim neyler

Neylerse güzel eyler...

İnansaydık çekilen her sıkıntının Sevgiliye doğru atılan bir adım olduğuna ve Sevgiliye kavuşma iştiyakı içinde dikene seve seve katlansaydık gülü koklayabilelim diye. Ve Sevgiliden gelen acısıyla , tatlısıyla her şey anlamlı olsaydı.

İçimizdeki aşk ateşiyle hissetmeseydi geçici dünya ateşlerini insanoğlu.

O zaman bugün depresyona karşı en tesirli ilaçlardan birini yazalım.

Herhangi bir musibetle karşılaşma belirtisi gözlediğinizde tevekkül ilacınızı atın ve belirtiler geçmesini bekleyerek sabredin .

Referanslar; Modern Çağın Salgın Hastalığı Depresyon, Zeynep GÜÇLÜCAN, BİLİM TEKNİK DERGİSİ, 16 Temmuz 2012


GENÇ'ın Yazısı.