Haziran sayımızda “30 Soruda Ayasofya” adlı yazıda Taha Süren kardeş “Ortodoks mezhebinde ‘ilahi bilgelik’ tanrının üç niteliğinden biri sayılmaktadır.” demiş.. Diğerleri (iki nitelik) ne diye merak ettim bir sorayım dedim.. Ben en çok kendi dergime güvenirim.. :) (Esra Bayram)

Dikkatli bir okuyucu ile karşı karşıyayız. İşin doğrusu, biraz araştırdım ama net bir cevap ben de bulamadım. En iyisi Taha Süren’e sormak lazım, madem bu kadar yazmış, diğer iki özelliği de söyleyiversin değil mi? Hem böylece görmüş oluruz yazdığı şeyin detaylarına ne kadar vâkıfmış. (Taha Süren mesai anlamında aramızdan ayrıldı. Biz sorunuzu kendisine ileteceğiz, inşallah size geri dönüş yapar. Böylece topu taca attık, hadi hayırlısı. :))

Demişiniz ki Genç’te aktif olabilirsiniz, misal? Bir üniversite öğrencisi olarak Genç’te gönüllü olarak ne yapabilirim. Bu konuyu biraz açsak diyorum. Yönlendirseniz diyorum daha mı iyi olur acaba? :) Dip not: Bir de hiç hediye gelmiyor yoksa bizi sevmiyor musunuz? :) (Nurcan İnce)

Nurcan hanım, gerek dergimizde gerekse sosyal medyada çok sık faaliyetlerimizden bahsediyoruz. Ortaya konan şeyler sizlere az çok bilgi veriyordur diye düşünüyorum.

Biz “ebedî gençlik yolunda ben de varım!” diyen her arkadaşımıza, önce bulunduğu ildeki ya da üniversitedeki diğer Genç Gönüllüler ile iletişime geçmesini söylüyoruz öncelikle. Eğer böyle bir kimse yoksa, doğrudan öncü olup kolları sıvamasını bekliyoruz kendisinden. Daha sonra da detaylı bir iletişime geçerek adım adım bir faaliyet planı çıkarmaya çalışıyoruz.

Bu gibi talepleri olan arkadaşlarımıza yeniden sesleniyorum: Genç Gönüllüler sitemiz www.gencgonulluler.com) bu anlamda talepleri her daim beklemektedir. İnternet imkanı olmayanlar ise doğrudan dergimizi arayabilir, meramlarını ifade edebilirler..

Not: Dergiyle birlikte verdiğimiz aylık hediyeler bu ara kesildi gibi, haklısınız. Ramazan’da biraz dinlenelim dedik lakin telafisi olur inşallah. :)

Ödüllü Test’te Google’dan kopya çekmenin bir sakıncası var mı? (İbrahim Özkay)

Sorunuzu okur okumaz gülümsedim. Samimi bir soru, teşekkür ederiz.

Ödüllü Test sayfasındaki soruları, Google gibi bilgi hazinelerini düşünerek hazırlamaya çalışıyoruz. Yani mümkün mertebe biraz çaba isteyen sorular sorma şeklinde bir eğilimimiz var. Örneğin “Aşağıdakilerden hangisi Casiye Sûresi’nde değinilen konulardan biri değildir?” diye sorulunca, Google kolay kolay cevap veremez, illa ki okumak gerekecektir sûreyi. Lakin bazı şeylerin cevaplarını herkesin kolayca bulması mümkün de olmayabilir, o gibi durumlarda elinizden ne geliyorsa ardınıza koymayın olur mu? Çünkü bizim derdimiz biraz da araştırırken öğretmek, zorluk çıkarmak değil. Mesajı anlamışsınızdır sanırım. ;)

17 yaşında olduğum için bazı konularda bilgi birikimim yok. Bu yüzden Ödüllü Test’te birkaç sorunun cevabına internetten baksam, hakka girer miyim? :) (Sümeyye Çetin)

Bu tarz ikinci soru. Anlaşılan geçen ay Ödüllü Test’in hediyesi (uzaktan kumandalı helikopter) okuyucularımızı heyecanlandırmış. Bu yüzden de katılım fazlalaşmış. Kendi adımıza bunu iyi bir gelişme olarak not ettik.

Sorunuzun cevabı İbrahim Bey’e verdiğimiz cevapta mevcut. İyi günler dileriz.

Farklı illerde de farklı etkinlikler yapılsa olmaz mı? Mesela Elazığ’da bir yıldır gençlik şöleni beklentisindeydik. Şöleni geçtim dergiyi bile bulamıyoruz hiçbir yerde. Nooolur gelin buralara da özlediik.. (Büşra Kumru)

İmla düzenlemesine uğramamış olan Büşra hanımın sorusundan hasreti ve GENÇ sevgisi anlaşılıyor. Bu büyük bir şey, eksik olmayın efendim. Sorunuzu şöyle cevaplandırmaya çalışayım:

GENÇ altı senedir Anadolu’yu gezmeye, çeşitli programlarla gençlerle birlikte olmaya devam ediyor. Bu anlamda “aynı” yerlerde etkinlikler yaptığımız söylenemez. Gelen taleplere koşa koşa gittiğimizi söylemiştik daha önce, şimdi yeniden seslendirmiş oldum. Siz zamanı ve zemini iyi yoklayın, uygun şartlarda Elâzığ’a da gelelim inşallah.

Derginin bulunmaması ise, eğer talep çokluğundan dolayı ise çok güzel bir şey. Yok eğer hiç yoksa ortalıkta, bu bizim hatamızdır. Bu konuyu abone birimine iletiyorum, size geri dönüş yapacaklar inşallah.

Önce web siteniz, ardından Facebook sayfanız güzelleşti. Şimdi de derginizin Twitter adresi kıpır kıpır oldu, tebrik ederim. (Sergen Seran)

Teşekkür ederiz Sergen Bey. Arkadaşlarımız düzenli bir şekilde paylaşımlarda bulunuyorlar. Dediğiniz gibi çok seviliyor. Bakmakta fayda var. Takip edeni takip ederiz, haberiniz olsun. :) @gencdergi

 

Allah’ın izniyle güzel günleri görecek miyiz güneşli günleri? (Sami İşler)

Sami kardeşimiz ara ara soru gönderiyor maşallah. Bu ayki sorusunu Edip Akbayram’dan “güzel günler göreceğiz” şarkısını dinledikten sonra yollamış gibi. :) Tabii sorunun ucu açık, kim bilir neler kastediyor. Biz iyisi mi Sezai Karakoç’un Doğum şiirinden şu dizeleri hediye edelim kendisine, biraz da o düşünsün ne demek istedik diye. :)

Bir bahar günü doğdun sen

Baharın ta kendisi oldun sen

Derginiz günün birinde fosil olursa ne olacak? (Selma Yöre) 

O zaman da sergi olur efendim.. :)


Süleyman Ragıp Yazıcılar'ın Yazısı.