Hüseyin Erdoğan

Vücudumuzda iki çeşit yağ hücreleri bulunmaktadır. Renklerine göre beyaz yağ hücreleri ve kahverengi yağ hücreleri olarak adlandırılmaktadır. Eğer kilo vermek istiyorsanız beyaz yağ hücrelerinin kahverengi yağ hücrelerine dönüşümünü sağlamanız gerekmektedir. Günlük sporunuzu yaparak bu dönüşümü pekâlâ sağlayabilirsiniz. Ayrıca vücudunuzda “İrisin” adında bu dönüşümü sağlayan bir hormon bulunmaktadır.

Harvard Üniversitesi’ndeki bir grup araştırmacı bu hormonu fareler üzerinde test ederek pozitif sonuçlara ulaştı. Aynı etkinin insanda da gözlenmesi muhtemel olduğunu ancak bir ilaç üretilebilmesi için üzerinde çalışılması gerektiğini söylüyorlar. Diyabet günümüzde sıkça rastlanan hastalıklar arasında. Araştırmacılar bu hormonun ayrıca tip 2 diyabete karşı bir silah olduğu görüşündeler. İrisin sayesinde sporunuz bitse bile yağ yakmaya devam edebiliyorsunuz.

İrisinin risk analizleri çıkarılıp ilaç endüstrisine katılırsa çağımızın hastalığı obeziteye ve günümüzde sıkça rastlanan diyabete karşı doğal bir ilaç olacak. Özellikle günümüzde televizyonlarda yayınlanan kısa bir sürede kilo vermeyi vadeden ne olduğu belirsiz ilaçların önünü de keseceği umut ediliyor.

Kendimizi doğal yollardan tedavi etmek kesinlikle en iyi yoldur. Her ne kadar irisin vücudumuzda hâli hazırda bulunan bir hormon olsa da ileri obezite ve diyabet hastalarında hekim kontrolünde ve Sağlık Bakanlığı’nın izni dâhilinde üretilen ürünlerle tedavi olunmalıdır. Zira kendi başına koca bir evren olan insan vücudu kendi yetilerini fark ettiğinde kanseri dâhi yenebilmektedir.

Kaynak: Heidi Godman, Natural “exercise” hormone transforms fat cells, June 05, 2012, Harvard Science News


GENÇ'ın Yazısı.