Hüseyin Erdoğan

İnsanoğlu, icatlarının birçoğunu doğadan esinlenerek tasarlamıştır. Mükemmeliyetlerin asıl sahibinin yaratmış olduğu kusursuz kâinata bakarak bizler de “Acaba bu işi daha iyi nasıl yapabilirim?” sorusuna cevap arıyoruz. Kuşları örnek alıp uçak tasarımı yapan bilim insanları şimdi de hayvanların davranışlarını robotlara uyarlamaya çalışıyorlar.

Kamuflaj, hayvanların doğadaki tehlikelere karşı hayatta kalmasına yardım eder. Bu yüzden renkler doğada önemli bir yere sahiptir. Araştırmacılar ahtapot ve kalamar gibi sıvı kullanarak kamufle olan hayvanlardan esinlenerek silikon bazlı robotlar üretmeyi başardılar. Oldukça yumuşak ve esnek olan bu robotlar içerilerindeki bir takım floresan sıvılarla karanlık ortamlarda daha parlak hale gelebiliyor veya ortama uygun renklere bürünebiliyor.

Doktorlar bu tür robotların esnek olması ve koyu yüzeylerde parlayabildikleri için birçok ameliyatta marker(işaretleyici) olarak kullanılabileceğini düşünüyorlar. Bu sayede normal aletlerle ulaşamadıkları yerlere fark edilir bir biçimde girip operasyon gerçekleştirebileceklerini söylüyorlar. Medikal alanın yanı sıra arama kurtarma ekipleri için de ulaşılması zor ve ışıklandırmanın yapılamadığı yerler için kullanışlı bir araç olabileceği düşünülüyor. Araştırmacılara göre oldukça elverişli bir spektruma(tayfa) sahip olan bu robotların kamufle olurken büründüğü renkler sadece görünür renklerle de sınırlı değil.

Hayvanların bir özelliğinden bile böylesine faydalı icatlara ilham olması acizliğimizi bir kez daha gözler önüne seriyor ve bizi sanattan sanatçıya yöneltiyor. Bunların daha nicelerini yoktan var eden Allah (c.c.) azâmetini tahayyül etmek insan aklı için imkânsız olsa gerek.

Kaynak: Peter Reuell, Soft robots go for color camouflage, 16.08.2012, Harvard Science


GENÇ'ın Yazısı.