Elinizdeki sayı ile 6. senemiz bitiyor; hayırlı, uğurlu, bereketli olsun. Hani Yunus diyor ya; “Hele bana şöyle gelir/Bir göz açıp yummuş gibi…” 72 sayı nasıl geçti derseniz, aynen Yunus’un dediği gibi deriz: Bir göz açıp yummuş gibi… Ama bir farkla: Biz gözümüzü GENÇ’le açtığımızdan beri hiç yummadık. Evet, GENÇ bizim gözümüzü açtı; neyin ne olduğunu biz GENÇ’le öğrendik. O bizi sadece buraların değil, ötelerin hali, zevki ve bilgisi ile donattı. Bizi, hep beraber baktığımızda gözümüzün ışıdığı o tarife gelmez yerlerin heyecanı ve özlemi ile tutuşturdu. Öyle ki biz gözümüzü kırpmaya dahi fırsat bulamadık. Hep beraber nazar ettiğimiz, nazar ettikçe gözlerimizden yansıyan pırıltılarla birbirimize yakınlaştığımız, yakınlaştıkça çevremizi, yanımızı, yöremizi ışıttığımız o yerin heyecanı gözümüzü hep açık tuttu bizim.

GENÇ gözü açıkların dergisi oldu hep; bu dergiyi okuyanlar dünyaya, alâyişine kapılmayacak kadar uzak ve fakat yine ötelerin sermayesinin burada kazanılacağını bilecek kadar her şeye aşina oldular. Biz hep uyanık kaldık, çünkü GENÇ bize uyanıkken rüya görmeyi öğretti. Bize “hem bu hayatı yaşarız, hem bu hayatı aşarız” dedirtti. Biz, ondan aldığımız heyecanla dünyaya “hem kendimizi sana sevdirir, hem de seni sevmeyiz” diye meydan okuduk. “Hem kana kana içeriz buraları, hem bir yudum bile nasiplenmeyiz, hem her şeyden haberdar oluruz, hem her şeyden bihaber kalabiliriz, zahirde bigâne sanırlar bizi, derundan aşinayız” dedik. Böyle söyledik, böyle bildik, halimize de buna göre çekidüzen verdik, uyanıkken gördüğümüz rüyamıza sadakatimizi hiç terk etmedik. İşte bu bakış, bu duruş ve bu heyecanla yeni bir seneye daha başlıyoruz. Hiç bitmemek, hiç eskimemek, hiç pörsümemek, hep GENÇ kalmak, ebedi mutluluğa doğru giden doğru yolun doğru yolcusu olmak için… Bizimlesiniz değil mi? Mübarek olsun.

***

Yeni senemizde yine bir kitap hediye edeceğimizi söylemiştik. Bu seneki hediye kitabımızı Mehmet Köprülü kaleme aldı. Geçen sene hediye ettiğimiz 365 Kur’an Kelimesi kitabımızı tamamlayan bu kitabın ismi “Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellemden 365 Örnek Davranış”. En Güzel İnsan’ın konu edildiği bir kitabın güzelliği hiç tartışma götürmez, ancak bu kitabın farklı bir özelliği daha var. Kitapta, her davranışla ilgili okuyucunun da katkı yapacağı bir bölüm bulunuyor. Aslında bu yönüyle kitabın nihai yazarı, okuyucusu yani sizler olacaksınız. Allah Rasulü’nün her davranışından ne anladığınızı ve onu nasıl tatbik ettiğinizi kitaba geçirebilecek ve böylece O’nun ahlakı ile ahlaklanma yolunda çok önemli bir adım atmış olacaksınız. Dahası elinizde bir belgeniz olacak. Neyin belgesi mi? Şimdilik bu kadar ayrıntı yeter, esas tanıtımı gelecek aya bırakalım.

***

Kapak konumuz, neredeyse her derde deva diye sunulan sosyal medyaya ve sosyal medya çılgınlığına “bir dakika” uyarısı taşıyor. Ne oluyorsa gerçek ilişkilerle, meydanlarda, yüz yüze ortamlarda ve rûberû oluyor. Sosyal medya ancak gerçek ilişkileri kuvvetlendirip, teşvik edebildiği ölçüde bir kıymete sahip... Bunu fark edemeyen ve her şeyin sanal ortamda olup bittiğini düşünenlere biraz sosyalleşmelerini öneriyor ve “haydi sosyal medyaya değil sosyal meydana” çağrısı yapıyoruz.

Bir sonraki sayımızda buluşmak ümidiyle Allah’a emanet olunuz.


Mehmet Lütfi Arslan'ın Yazısı.