Kaç genç kız “Geçen gün Bebeğe gittim, herkes bana tip tip baktı. Sanki daha önce hiç insan görmemişler”e benzeyen cümleler  kuruyor? Kaç genç kız “Bu ülkede artık bir şeyleri değiştirmemiz lazım. Bu da bizim üniversite okumamızla mümkün. Bu yüzden başımızı açabiliriz.” diyerek, sanki memlekette misyon yüklenmiş erkek vatandaşların kalmadığını düşünüyor?

Yüksek topuklar, bolerolar, dar gömlekler, kısa etekler, büyük halka küpeler... Bundan bir kaç yıl önce bunları başörtülü bir bayanda  gördüğümüz zaman bulunduğumuz mekânlar sadece türbelerdi, mezarlıklardı, cenazelerdi, sünnet düğünleriydi... Şimdi ise her yerde  bu aksesurları takan başörtülü bayanlar görüyoruz.

Normalde başlarını örtmeyen insanların özensiz bir şekilde boyunlarına doladıkları şallar ve baş örtme modelleri şu anda moda.  Eşarplar Pierre Cardin, Vakko, Burberry vs. Başörtülü insanların bazıları alttan alta kendini ispatlama kaygısına düşmüş, toplumda  kendine bir yer edinme savaşı veriyor gibi.

Aslında bu kavga kulağa tanıdık geliyor. Yine bundan çok değil, bir kaç yıl öncesinde ABD’de yaşayan, yaşamaya çalışan siyahi  vatandaşların beyazlar karşısında verdiği savaş! Filmlerde, kliplerde ve gerçek hayatta gördüğümüz o altın kolyeler, pırlanta küpeler,  son model spor otomobiller, elmas dişler, katlar, yatlar vs. Ne ki bu adamların tribi? Tamam paraları olabilir ama sanki bir şeyi  ispatlamaya çalışıyorlar. Sebebini tüm dünya biliyor; intikam! Mağaza girişlerinde “Köpekler ve zenciler” giremez levhalarına atılan  büyük tokat bu. “Bir zamanlar dışlanmış ama gururlu, azimli bir zenci vardı” mizanseni.

Sizce “tikky türban”lar, bir bakıma zenciler gibi değil mi? Bu zamana kadar kendilerine yapılan haksızlıkların intikamını aldıkları  söylenebilir mi? Bilinçli bir intikam değil bu. Ortaya çıkan tablo etki-tepki kuralını hatırlatmıyor mu bizlere?

Etrafınıza bakmak için başınızı sağa sola çevirip boşuna ATP harcamayın, önünüze bakın; yani Facebook’a. Kaç genç kız “Geçen gün Bebeğe gittim, herkes bana tip tip baktı. Sanki daha önce hiç insan görmemişler”e benzeyen cümleler kuruyor? Kaç genç kız “Bu ülkede artık bir şeyleri değiştirmemiz lazım. Bu da bizim üniversite okumamızla mümkün. Bu yüzden başımızı açabiliriz.” diyerek,  sanki memlekette misyon yüklenmiş erkek vatandaşların kalmadığını düşünüyor? Matematiğiniz bunları sayacak kadar kuvvetliyse size helal olsun!

Tikky gençlik varsa tikky türban da oluştu işte. Kınamak yerine anlamak lazım onları. Çünkü onlar Marijuana* (marihuana yazılsa da  aslı budur) ablamız gibilere okkalı cevap verecek olanlardır. Çünkü o tipleri ancak tikky türbanlılar paklar. Diğer yandan da tikky  türbanlıları büyük  bir imtihan bekliyor: Tarzları ve tavırları gerçek tesettürle ne kadar örtüşüyor?

Neyse, mazlumun ahı bu defa aheste aheste değil, tikky bir şekilde çıkıyor, hadi hayırlı olsun!

*Marijuanacı Abla, Facebook’ta dolaşan bir videodur. Videoda bir bayan, başörtüsü hakkındaki müthiş! fikirlerini beyan ediyor. İzlemek isteyenler için: http://www.facebook.com/video/video.php?v=449019627869&ref=mf


Mahmud Sami Erdem 'ın Yazısı.