Hüseyin Erdoğan

Manchester Üniversitesi’ndeki bir grup araştırmacı, birçok güvenlik önlemi için ideal bir yöntem geliştirdi. Evlere döşenen akıllı halılar sayesinde artık endişe etmenize gerek kalmayacak.

Optik fiberlerle tasarlanan halıların köşelerine yerleştirilen sensörler sayesinde, halı iki boyutta bir harita oluşturuyor ve ani değişimlerde bu verileri analiz edip bir bilgisayarda işliyor. Örneğin, halı evde yabancı bir kimseye ait adımların büyüklüğü, şiddeti, izlediği yol ile ilgili bilgiler verebiliyor. Halı ayrıca aniden üzerine düşen bir şeyi de fark ederek alarm verebilme özelliğine sahip. Örneğin, resimdeki kadın gibi merdivenlerden düşen birisini fark ederek, çevredeki insanları bu durumdan haberdar etmek için alarm veriyor. Bunun yanı sıra halı yangını da tespit edip haber verebiliyor.

Halı ve köşelerinde bulunan sensörler kimyasal döküntülere, yangın gibi beklenmedik olaylara karşı oldukça dayanıklı. Halı, üzerinde olan kişiyle ilgili çok hassas ölçümler yapabiliyor. İleride bu halının, adım genişliği ve düzenliliği gibi ölçütleri edinip, kişilerdeki hareket bozukluklarının tespitinde de kullanılabileceği düşünülüyor.

Kaynak: Douglas Heaven, Smart carpet detects falls and strange footsteps, 04.09.2012, New Scientist


GENÇ'ın Yazısı.