Seda Nur Özkan

Doğduğumuz andan itibaren büyüme sürecimizde doğal olarak hep yeni şeylerle karşılaşır, hep yeni durumlara uyum sağlamaya çalışırız. Hele bir de belli bir yaşa erişip, işin okul denen milli eğitim kısmına geldiysek hayatımızda uzun süre önemli bir yer kaplayacak olan sınav kavramıyla da tanıştırılmış oluruz.

Başlarda pek de önemsemediğimiz bu kavram, bir zaman sonra başımızın önemli belalarından biri haline gelecektir ve ne yazık ki her sene değişen sistemleriyle, bir oluşturulup bir kaldırılmalarıyla, ikinci evimiz haline gelen dershane kurumlarıyla, gittikçe derinleşen bir kuyuya düşüyormuş hissi artık bize yabancı bir his olmayacaktır. Hayatınız pek de kendinizin belirlemediği, aslında çoğu zaman da sıkıcı vaziyette devam ederken, bütün bu fedakârlık ve çileye başarısız olma ihtimaliniz de eklenince, içinden çıkılmaz hale gelerek, bir tür işkenceye dönüşecektir.

İşte tam da bu noktada önemli bir soruyu yakalamakta fayda var:

Hayatımda bu sınavlardan daha önemli bir şeyler olmalıydı sanki?

Bu soru üzerinde biraz da derinleşince ASIL SINAV saklayıp unuttuğumuz yerden çıkıp başlar konuşmaya;

-Şüphesiz biz insanı, karmaşık olan bir damla sudan yarattık. Onu imtihan ediyoruz. Bundan dolayı onu işiten ve gören yaptık. (İnsan, 2)

Ve belki de bu noktada şöyle düşünmeliyiz: Her an bir sınavın pençesinde olduğumuzu hissedip hayatımızı ona göre şekillendirirken belki de Rabbimiz fark etmemizi istiyordur:

"Ey kulum, sen zaten yıllardır bir imtihandasın ve nasıl bugün o çok istediğin dünyalık mevki için türlü fedakârlıklar yapıyorsan, asıl kazanman gerekenler için de senden istediğim her şeyi yapmalısın."

Evet, hayatımız bir sınav, kuralsız, başımıza buyruk yaşayamıyoruz onu. Ama öyle bir sınav ki Rabbinin senden istediklerini doğru şekilde yaptığın takdirde başarısız olma ihtimalinin olmadığı, giriş tarihinin belli de çıkış saatini bilmediğin, her an evde, arabada, okulda içinde bulunduğun, kazanmak kadar kaybetmenin de kolay olduğu, aslında pek de alışık olmadığımız ama en alışık olmamız gereken bir sınav.


GENÇ'ın Yazısı.