Hüseyin Erdoğan

Çevremizden hep “ biyolojik saat ” denen bir kavram duymuşuzdur. Nedir bu biyolojik saat? Biyolojik saat vücudun belirli zaman periyotlarına göre uyum sağlayarak işlevini yerine getirmesidir. Örneğin, biyolojik saatiniz sizin ne zaman uyuyacağınızı ayarlar. Biyolojik saat, beynin gün boyunca edinmiş olduğu tecrübeleri kaydetmesiyle olur ama nasıl?

Bugüne kadar bu işlevin nasıl meydana geldiği soru işaretiydi. Artık bir cevabı var “CIRP”. CIRP, RNA’nın belirli bölgeleriyle bağlantılı kurarak bilgilerin işlenmesini sağlayan bir protein. Bu protein sıcaklığın düşmesiyle aktive edilip çoğalıyor ve çeşitli basamaklar halinde vücutta regülatör (düzenleyici) görevi görüyor. CIRP ayrıca vücut sıcaklığının seviyesi için de önemli bir yer tutuyor.

Bu bilgiden hareketle, uyku düzenimiz bazen bozulabiliyor. Değişen dünya şartları, sorumluluklar, acil işler vs. birçok etkenden dolayı uykusuzluk, hazımsızlık çekebiliyoruz. İbadetlerimizi aksatmaz isek bu sorunlar pekâlâ çözülebilir. Şöyle ki günlük beş vakit alınan abdest vücutta CIRP miktarını artırıyor ardından eda edilen namazla vücudumuz bir nebze hareketleniyor ve belirli bir düzende biyolojik saati oluşmuş oluyor. Uyku, beynin talamus ve hipotalamus bölgelerinde sıcaklık değişimiyle kontrol edildiğinden ibadetler vücut için bir regülatör diyebiliriz.

Elde edilen bilgilerle yorum yapsak da insanoğlu halen bu olayların detaylarını çözemiyor. Fakat CIRP bu olayları çözmek için iyi bir ipucu!

Kaynak: Cool clue to body clock`s workings, 01.09.2012, New Scientist


GENÇ'ın Yazısı.