Hüseyin Erdoğan

Sağlık bize verilen en büyük nimet. Vücudumuz bize verilen emanet. Emanete elimizden geldiğince iyi bir şekilde bakmalıyız. Vücudumuzun önemli yapılarından biri de kaslardır. Kaslar bildiğiniz üzere hareket etmemizi sağlar. Kas geliştirmek içi spor salonlarında harcanan onca vakit, kaldırılan ağırlıklar sonrasında çekilen acılar... Aslında kaslarını geliştirmek için daha kolay bir yol var, o da Grb10. Grb10 ile uygulanan tedavi kas gelişmesini sağlıyor.

Grb10 kas büyümesini kontrol eden bir protein. Avustralyalı bilim adamları fareler üzerindeki yaptıkları incelemeler sonucunda bu proteinin varlığına ulaştılar. Bir grup çok kaslı bir vücuda sahip iken diğer bir grup normal kaslı bir vücuda sahipti. Grb10 geni uygulandıktan sonra her iki grubun oluşan yavrularında doğum öncesinden itibaren kas gelişimi gözlendi. Kas geliştirmek dediğimizde üçgen vücutların yapımından da bahsediyoruz ancak bu buluş birçok hasta için bulunmaz tedavi.

Kas kaybı, “muscular dystrophy” gibi kas zedelenmeleri, Tip 2 diyabet ve kaslara etki eden birçok kaza ve hastalıkların tedavileri için güzel bir gelişme. Tahminimce günümüzde adını çokça duyuran diyabet ve obezite hastaları için kullanılacak. Tip 2 diyabet ve obezite hastalarında aşırı kilolardan dolayı hareketsizlik sonucu kas kaybı meydana gelir. Bu kasların geliştirilmesi ve kişinin sağlığına tekrar kavuşabilmesi bu proteinle mümkün olacak gibi gözüküyor.

Eğer sağlıklı bir birey olarak kas geliştirmek istiyorsanız dengeli beslenip, düzenli uyku ve hormon testleriyle bunu yapmanız gerekir. Zira henüz yeni bulunan bir buluş olup insanlar üzerinde denenmemiştir.

Kaynak: Cody Mooneyhan, `Hulk` protein, Grb10, controls muscle growth, 38.08.2012, EurekAlert


GENÇ'ın Yazısı.