Elif Kıral

on zamanlarda tabiattan örnek alarak pek çok sistem ve mekanizma geliştirildi. Nottingham Üniversitesi`nden bir grup bilim adamı da insan vücudunun bağışıklık sistemindeki hikmetli bir ayrıntıyı taklit ederek, bilgisayar ağlarını virüs ve servis saldırılarından korumak için yeni bir yöntem keşfettiler. (New Scientist, How Our Body`s Defences Aid Computers in Distress, 19 Mayıs 2006)

Bilgisayar ağlarını korumak için daha önce de insan vücudundan örnek alarak çeşitli koruma sistemleri üretilmişti, fakat bir virüsün sıradan bir e-mail görünümüne bürünerek gizlice sisteme girmesini önleyecek herhangi bir tedbir henüz geliştirilememişti.

Bağışıklık sisteminin ön cephe askerleri olan dendrit hücrelerini gözlemleyen Nottingham ekibinin fark ettikleri bir ayrıntı, ihtiyaç duyulan tedbir için çözüm oldu.

Bilim adamlarının gözlemledikleri bu ayrıntı; bağışıklık sisteminin vücuda giren yabancı moleküllere hemen saldırmama özelliği. Sistem, ancak bir problem oluşturmaya başlarlarsa bu moleküllere saldırıyor. Örneğin, yabancı olmalarına rağmen besin olarak vücuda giren proteinlere saldırmıyor. Bu moleküllerin— yabancı oldukları halde—vücut için zararlı olmadıklarını tespit edenler ise dendrit hücreleri. Dendrit hücreleri, vücuttaki diğer hücrelerin ölürken verdikleri sinyalleri algılıyor, ama her sinyale değil, sadece belirli bir ses eşiğinin üzerindeki sinyallere cevap veriyorlar. İşte İngiliz bilim adamlarının keşfettikleri yeni güvenlik yöntemi dendrit hücrelerinin bu özelliği taklit edilerek geliştirildi. Güvenlik sisteminin yazılımı aynı bu hücreler gibi ağı tarıyor ve sistem, ancak ağ trafiğinde veya hata mesajlarının sayısında olağandışı bir gelişme olursa alarm vermeye başlıyor.

Bu, hiç şüphesiz insanı şaşkınlığa sürükleyen bir durum. Düşünen varlıklar olmadıkları halde hücreler bilim adamlarım kendilerine hayran bırakacak kadar üstün bir aklı nasıl gösteriyorlar? Sinyallerin anlamlarını nereden biliyorlar? Moleküllerin yararlı ya da zararlı olduklarını nasıl anlıyorlar?

Her akıllı insan hücrelerin bunları kendi kendilerine yapamayacaklarını bilir. Çok açıktır ki, hücreler de evrendeki canlı cansız diğer tüm varlıklar gibi Allah`ın üstün aklı ve sanatıyla yaratılmışlardır. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte keşfedilen her detay Allah’ın sonsuz ilmini ve Yaratma gücünü gösteren apaçık bir delil oluşturmaktadır. Bir ayette belirtildiği gibi, “... O, her yaratmayı bilir.” (Yasin Suresi, 79)


GENÇ'ın Yazısı.