Elif Kıral

eyve - sebzelerin ve tüm bitkilerin büyümelerini ve çevreyle olan iletişimlerini oksin adlı hormon sağlıyor. Oksin, bitkinin kökündeki, gövdesindeki ve dal uçlarındaki hücreler tarafından salgılanan bir hormon. Bitki kökünün uzamasından gövdenin ya da yaprağın nereden başlayacağına kadar hücre büyümesi, hücre bölünmesi ve doku farklılaşması ile ilgili tüm ayrıntıları kontrol ediyor.

Öte yandan bitkinin ışığa yönelmesini sağlıyor, yaprak dökümünü düzenliyor, döllenmemiş çiçeğin dökülmesini önlüyor. Üstelik bu hormon bitkilerde tam da olması gereken miktarda bulunuyor. Nitekim fazlası bitkilerde öldürücü etki yapıyor. İngiltere`deki York Üniversitesi`nde çalışan önde gelen bitki bilimcisi Ottoline Leyser, hormonun önemini "Oksin, bitkinin beyni!" sözleriyle dile getiriyor. Leyser`e göre oksin, mükemmel bir bilgi-işlem sistemi... (Science, 1 Eylül 2006, Plant Science: Auxüı Begins to Give Up Its Secrets, Gretchen Vogel, Vol. 313. No. 5791)

Bitki, aklı ve şuuru olan bir varlık değil. Dolayısıyla kendisi için en uygun oksin miktarını kendi kendine belirlemiş olduğu düşünülemez. İşte bu gerçek, bitkilerin Allah tarafından çok ince bir planla yaratılmış olduğunu bir kez daha gözler önüne seriyor. Sahip olduğu olağanüstü sistemi çözmek için son derece karmaşık bilgisayar modelleri üretilen bu hormon, tüm evreni kuşatan Yaratılış delillerinden sadece biri...


GENÇ'ın Yazısı.