Azize Özpınar

Geçen ay Erzurum’da bir ilk oldu: Atatürk Üniversitesi Kültür Merkezi’nde Hasan el- Benna’yı anma programımızı gerçekleştirdik.

İkiyüz on kişilik salonda beş yüzden fazla insanın olması ilgi ve iştiyakın açık göstergesiydi.

Programımızın konuğu Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma ve Prof. Dr. Mustafa Ağırman idi. Dert çağrısı videosunun yüklediği düşündürücü mutluluk ile manevi ziyafet başlamıştı.

Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma Hoca Feridüddin Attar’ın bir deyişiyle sözlerine başladı. ‘’Dostum, pazara git kendine bir dert satın al. Bulamazsan gel benden ödünç al.’’ Sonra devam etti: “Derdi olmayan seküler olur. Gider gezer, yer, yaşar. Derdi olmayan insanın hiçbir sıkıntısı olmaz. Toplumların kaderini dertli insanların çizebilir.” Ve ekledi: “Hasan El Benna da dertli bir insandı!”

Prof. Dr. Mustafa Ağırman Hasan el-Benna’nın 10 prensibini bizlere takdim ederek bu manevi ziyafeti noktaladı. Bizim pek noktalamaya niyetimiz yoktu. Konuklarımıza, Hasan el- Benna’yı hep fesi ile görmemizden ve bugünün anısı olması için bir fes ve çini tablolar hediye ederek memnuniyetimizi dile getirmeye çalıştık. Tadı damağımızda kaldı demek isterdim ama çok yakında yeni tatlar sunma peşindeyiz. Allah yolumuzu açık etsin.


GENÇ'ın Yazısı.