Daha manalı, daha adil, daha huzurlu ve daha güzel bir dünya için türlü çalışmalar yapılıyor. Özellikle iyi niyetli ve gayretli Müslümanlar büyük küçük demeden Allah rızası için faaliyetlerde bulunuyor. İşine besmele ile başlayan yaşlı bir amcadan tutun Afrika’da kuyular açan zengin bir işadamına kadar geniş bir kitle aynı hedefin taliplisi durumunda. “Hayırda yarışın” emrine uymuş milyonlarca gönül dünyayı daha güzel hâle getirebilmek için çabalamaya devam ediyor.

Şu’ayb Peygamber’in dilinden bir ayet paylaşacağım şimdi sizlerle. Şu niyetle: Yaptığınız çalışmalarda, koşturduğunuz hizmetlerde, sâlih niyetle attığınız hiçbir adımda asla ve asla ümitsizliğe düşmeyin diye. “Bu yaptığım şey neyi değiştirecek ki, ne kadar faydası olacak ki” demeyesiniz diye.

Bakın ne diyor Şu’ayb Peygamber kavmine: “… ben sadece gücümün yettiği kadar ıslah etmeye çalışıyorum. Muvaffakiyetim de ancak Allah’ın yardımı ile olacaktır. Ben yalnızca O’na dayandım ve ancak O’na döneceğim.” (Hûd, 88)

Demek ki bize düşen gücümüz yettiğince ıslah etmeye çalışmak, bir şeyler daha iyi olsun diye elimizden geleni ortaya koymak, karşımızdaki olumsuz durumları kademe kademe daha iyi bir hale getirmeye uğraşmak. “Ne olur ki, nasıl düzelecek ki bunca kötü şey” demeden didinmek, çabalamak. Başarı ise Allah’ın yardımı ile ortaya çıkacak. O’na dayanmak gerekiyor, O’na döneceğimizin bilincinde olarak çalışmak gerekiyor. Haydi, dünya bizi bekliyor!


Süleyman Ragıp Yazıcılar'ın Yazısı.