Zeynep Yaylalı

Her ikisi de mi yoksa? Aslında nereden baktığımıza bağlı. Ama daha da önemlisi ne biliyor musunuz? Kim olarak baktığımız!

Rabbimizin verdiği nimetlerle başımıza gelen imtihanların insanlar nezdinde bir değerlendirmesini araştıralım istedik. Bu anlamda daha doğru cevapları bulmak için farklı yerlerden arkadaşlarımıza soru yönelttik. Bu araştırma kapsamında görme, işitme, konuşma yürüme engelli kardeşlerimizle sağlıklı gözüken kardeşlerimize ve maddi anlamda oldukça zengin bir kardeşimizle tersine fakir olan bir kardeşimize sorumuzu yönelttik. Sorumuzu yönelttiklerimizin vasıflarını birebir yazmak doğru olmayacağı için böyle genel bir açıklamada bulunduk. Evet, bakalım: Sabır mı zormuş şükür mü?

Fitnat Dursun: Şükrün zor olduğunu düşünüyorum. Sabır imtihanla birlikte kendi yöntemini öğretir. Bir şeye sabretmelisinizdir. Kolunuz yoktur, ya birilerinden destek alarak işlerinizi görürsünüz ya da ayaklarınızı kolunuzmuş gibi kullanmaya başlarsınız. Körsünüzdür kulağınız gözünüz olur. Ama sahip olduğunuz o kadar çok şey vardır ki hangisine nasıl şükür edeceğinizi bilemezsiniz.

Ahmet Kazıcıoğlu: Sabır zor. Çünkü eğer adam akıllı sabredebilseydik nefsimizin yersiz isteklerini yerine getirmez daha muttaki bir kul olabilirdik. Şükür; az da olsa dil ile de olsa ediyoruz bir şekilde ama başımıza bir hâl geldiğinde öfkeleniyor sinirleniyor kendimizi kontrol edemiyoruz.

Erhan Kavruk: Şükür çok daha zor çünkü başa gelen çekiliyor yani sabretmek bir şekilde mecburi bir durum ve katlanıyorsunuz ama şükür etmek mecburi bir durum olmadığı için mümkün olmuyor. Çalışmaya başladım, evlendim, araba aldım, ev aldım, ha bugün kurban keseceğim ha yarın kurban keseceğim derken bir türlü kesemedim aracımla kaza yaptım, mecburi olarak belki 10 kurban parası ödedim. Şimdi çocuğum oldu bir kurban kesmek istiyorum ama hâlâ fırsat bulamadım, korkuyorum bir şeyler olmasından. Almak kolay ama vermek zor.

Şeküre Uyanık: Şükür zor. Başıma yüzlerce hâl geldi. İlk anda ağladım, sızladım belki ama bir şekilde sabredebildim fakat şükür etmek sadece bazı zamanlar için değil her zaman gerekli olan bir şey olduğu için daha zordur.

Mustafa Kılınç: Sabır zor. Hem öksüz hem yetim biriyseniz annesi babası olanların yaşantısını gördükçe sabretmek çok zor.


GENÇ'ın Yazısı.