Bilmem sizin de dikkatinizi çekti mi, medyada her gün bir araştırma haberi yayınlanıyor. Bunlara bir de servis edilmeyenleri eklerseniz birilerinin sürekli bizi ölçmekle vazifeli olduğunu tahmin edebilirsiniz. Peki, niye bizi ölçmek istiyorlar ki? Ölçemezlerse yönetemez ve güdemezler çünkü. Bizi ölçtükleri sürece biçme imkânına da sahip olacaklar. Biçmek, kitleyi sürgit düzenin menfaatlerine uyduracak bir kıvamda tutmak demek... Aslında ölçülebilir olmak demek, hesaba kitaba gelebilir, basit, sıradan ve sığ adamlar olmak demek değil midir? Bizim acilen ölçüye hesaba gelmeyen adamlar olmamız gerekiyor. Kitlenin ruhu olmaz, adamın ruhu olur. Ancak kitle ölçülebilir, adam ölçülemez. Kitlenin, daha amiyane bir tabirle sürünün içinde kalmak hesaba ölçüye gelen basit adam olmak demektir. Hesâbî değil hasbî olmadan sürüden çıkamayız. Hasbîlik ise ancak fertlerin harcıdır. Fert olmak için ise tefrid sırrından haberdar olmak gerekir. Tefrid sırrı, kendindeki muradı bulmuş ve onu kinetik enerjiye dönüştürmüşün yaptığı iştir. Bunun en güzel örneği Rasulullah Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem’dir. O, Aziz Mahmud Hüdayi’nin ifadeleriyle sırr-ı terfidi bulan, böylece tevhid yolunu açan ilk beşerdir: “Açan râh-ı tevhîdi/Bulan sırr-ı tefrîdi/Hüdayi’nin ümidi/Sensin yâ Rasûlallah…” Fert olma sırrını öğrenmeden adam olamaz, bizi ölçmelerinin, dolayısıyla da biçmelerinin önüne geçemeyiz. Bu sırrı öğreneceğimiz yegâne modelimiz Sevgili Peygamberimiz ise yapacağımız ilk iş O’nu anlamaya ve hayata O’nun baktığı pencereden bakmaya çalışmaktır. Bu, hasbî adam olma yolunun ilk adımıdır.

***

Yeni dönem hediye kampanyamızla ilgili bir hareketlilik başladı. Hediye kitaplarımızı bu ay içerisinde dağıtmaya başlıyoruz. Eminiz ki kitaplar okuyucumuzun eline geçmeye başladığı zaman hareketlilik iyice hız kazanacak, çünkü iki kitabımız da alanında önemli boşluk dolduracak kalitede… Baskıları da göz dolduruyor. Sizlerden ricamız yakınlarınızı ve arkadaşlarınızı GENÇ’le ve hediye kitaplarımızla buluşturmanızdır. GENÇ’i buluşturduğunuz her yeni okuyucu sizin GENÇ’ten aldığınızı misliyle katlayacak bir bereket getirecektir, bundan hiç şüphemiz yok.

***

Kapak konumuz ilginç değil mi? Babalar ve evlatları arasındaki o hususi ilişkiyi gündeme taşıdığımız bu konunun özellikle gençler açısından kendi içlerinde çok faydasını görecekleri bir yüzleşme başlatacağını ümit ediyoruz. Aldığımız cevaplar konunun ne kadar hayati olduğunu gösterdi. Önemli olan gençlerle başlayacak bu yüzleşmenin zamanla konu ile ilişkili herkese faydası olacak bir empati ortamı oluşturmasıdır. Ne olacaksak birlikte olacağız ya da ne isek hep birlikte oyuz zaten…

Gelecek sayıda buluşmak duasıyla Allah’a emanet olunuz.


Mehmet Lütfi Arslan'ın Yazısı.