Bir şeyi çok merak ediyorum: Son aylarda Yazı Atölyesi’nde seçilen yazılar neden artık dergide yayınlanmıyor? Çok talep varsa bir sayfa daha ayrılamaz mı? Ve ayrıca internette kolayca ulaşılabilecek, ayın yazısının bulunabileceği bir adresi olamaz mı? İnanın o yazıyı bulmak için çok vakit harcadım.. Eee biliyorsunuz bizim için vakit önemli. ;) Bir de son olarak sitenizdeki “Genç’e Yazın” bölümüne yazı gönderdiğimizde Yazı Atölyesi’ne mi göndermiş oluyoruz? Şimdiden teşekkürler.. (Saliha Şentürk)

Hemen merakınızı giderelim Saliha Hanım:

Son aylarda Yazı Atölyesi sayfamız çok ilgi görüyor. Usta yazar Metin Karabaşoğlu’nun tavsiyeleri ve yönlendirmeleri birçok arkadaşımız için ufuk açıcı bir işlev görüyor. Bu anlamda epey yazı geliyor ve değerlendirme bölümü ister istemez uzun oluyor. Bu yüzden de, böyle özel durumlarda ayın yazısı olarak seçilen yazıyı ancak sitemizde yayınlayabiliyoruz.

Kolay bulamama konusunda ise, teklifiniz üzerine Yazı Atölyesi kısmını sitemizde daha kolay bulabileceğiniz bir yere koyacağız.

Son sorunuzu da şöyle açıklayalım: Sitemizde yer alan “GENÇ’e Yazın” bölümünden bir yazı gönderildiğinde, bu yazı doğrudan Yazı İşleri ekibimize ulaşıyor. Arkadaşlarımız değerlendirmeyi yapıyor ve belirli bir seviyenin üstündeki yazıları Yayın Kurulu’na iletiyor. Kuruldan geçtiğinde de o yazı artık dergimize girmiş oluyor. Lakin gelen yazı belirli bir seviyenin altında ise, Yazı İşleri ekibimiz bu yazıya şerh düşüp geri gönderebiliyor ya da sitemizde değerlendirmek üzere yeniden ele alabiliyor.

Yazı Atölyesi bölümü ise, doğrudan Metin Karabaşoğlu abimizin koordinesinde olan bir bölümdür. Oraya bir yazı gönderdiğinizde, bu yazı Metin Karabaşoğlu tarafından ele alınıyor ve yazınızla ilgili yorumlar sadece dergimizde yani matbu baskımızda yer alıyor.

Genç Bilim ekibinin hazırladığı videolar şahane. 6. sınıflara hücre konusunda “yaşam detaylarda gizlidir” videosunu seyrettirdim. Sürekli istiyorlar 5 defa felan izledik herhalde. Devamı gelecek mi bu videoların? Gelirse çok mutlu olurum. :) (Şeyma Özçelik)

GENÇ Bilim ekibinin çalışmalarına göstermiş olduğunuz ilgi ve alakadan dolayı teşekkür ederiz Şeyma Hanım. Gerçekten de güzel bir ekibimiz var, kaliteli paylaşımlar ortaya koyuyorlar. 40’a yakın dostumuz, GENÇ Bilim’i sürekli canlı kılmaya, yeni yazılar ve videolar ile gündemde tutmaya devam ediyor. Bu anlamda ortaya koydukları şeyler gerçekten de takdire şayan.

Videolar devam edecek. Bu anlamda sözleriniz onlar için moral olacaktır diye düşünüyorum. Biz de sizin gibi yeni çalışmaları sabırsızlıkla bekliyor olacağız…

Not: GENÇ Bilim’in ortaya koyduğu yazılara ve videolara internet sitemiz üzerinden erişebilirsiniz. Bu özel grubun içinde yer almak isteyenler gncbilim@gmail.com adresine bir mail atsınlar.

Genç Dergisi’ni reklam anlayışını düzeltmeye çağırıyorum. Kitap hediye edip gençlere bir ruh aşılamaya çalışan dergimiz geçen sayıdaki Bingo reklamıyla bizleri hayal kırıklığına uğratmıştır. (Mustafa Akça)

Mustafa Bey, çağrınıza müspet bir karşılık verdiğimizi bildirmek isterim. Geçen sayıda yayınlanan Bingo reklamında, gözden kaçırdığımız ve atladığımız bir nokta oldu. Daha hassas davranmamız gerekirdi, bizden bu beklenirdi. Bu anlamda sizin şahsınızda tüm okuyucularımızdan özür dileriz.

Bu vesile ile şunu yeniden hatırlatmış olalım: Hatalarımız ya da hata olduğunu düşündüğünüz durumlar karşısında, lütfen bir şekilde bizlere ulaşın, duygu ve düşüncelerinizi paylaşın. Emin olun bu katkılar bize çok fayda sağlıyor, yürüdüğümüz yolda bizleri her daim hayra çağıracak dostlarla birlikte olduğumuzu hatırlatıyor.

Yeni dönemde iki kitap hediyeniz var, muhteşem bir şey bu. İki kitap da birbirinden güzel görünüyor, sabırsızlıkla bekliyoruz! Peki umre hediyesi nasıl olacak? Bu konuyu biraz aydınlatır mısınız? (Yasin Kaldırım)

Yasin Bey, ilgi ve alakanızdan dolayı çok teşekkür ederiz. Birçok kişinin aklında olan bir soruyu sorduğunuz için de ayrıca teşekkür ederiz.

Nasip olursa, hediye kitaplarımız bu ayın sonuna doğru elinizde olacak. Erkam Matbaası’nın iki gayretli insanı -Ufuk Usta ve Abdurrahman Usta- bu hususta kolları sıvamış durumdalar…

Umre hediyesiyle ilgili süreç ise şöyle işleyecek, maddeler hâlinde özetliyorum:

1-) Mehmet Köprülü’nün hazırlamış olduğu Peygamber Efendimiz’den 365 Örnek Davranış kitabı bir nevi umre bileti vazifesi görecek.

2-) Kitabın içinde, her örnek davranıştan sonra sizlerin doldurabileceği bölümler var.

3-) 365 örnek davranış içinden, sizin seçeceğiniz 50 örnek davranış ile yarışmaya katılmış olacaksınız.

4-) Seçtiğiniz 50 örnek davranışın altına duygu ve düşüncelerinizi yazacaksınız, o örnek davranışla ilgili hislerinizi not düşeceksiniz. Sizi etkileyen yanlarını, sizde meydana getirdiği değişiklikleri, size hatırlattıklarını vs…

5-) 50 davranışla ilgili yazacağınız şeyleri bizlere iki yoldan iletebilirsiniz:

a-) Sitemiz vesilesiyle. Sitemizde özel bir bölüm olacak, oraya kolayca girebilirsiniz.

b-) Mektup yolu ile.

6-) Bizlere ulaşan metinleri, Değerlendirme Kurulu özenle okuyacak ve aralarından birinciyi seçecek. Değerlendirme Kurulu’nun kimlerden oluşacağı ve hangi kriterlere dikkat edeceği ilerleyen zamanlarda açıklanacak…

7-) Birinci olan arkadaşımız, kendi seçeceği bir sevdiği ya da yakınıyla, belirlenen tarihte umreye gidecek.


Süleyman Ragıp Yazıcılar'ın Yazısı.