A. Yasin Demirci

uzey Kore ilk atom bombası denemesini yaparak nükleer kulübün dokuzuncu üyesi oldu. Başta "Nükleer Kulüp" üyeleri olmak üzere uluslararası camianın yoğun baskılarına boyun eğmeyen, "Şer Ekseni" ilan edilmesine aldırış etmeyen Kuzey Kore yönetimi, "Nükleer silahlar, ABD`nin saldırgan tehditlerine karşı güvenilir bir savaş caydırıcısı olacak` gerekçesiyle denemeyi gerçekleştirdi.

Nükleer faaliyetleri dolayısıyla İran`a askeri müdahalede bulunma noktasına gelen ABD`nin Kuzey Kore`nin atom bombası denemesi karşısında ne yapacak? Gündemdeki soru bu. Hiç kuşku yok ki BM Güvenlik Konseyi`nden yeni yaptırım kararlan çıkartılacak. Açlıktan kırılan halka karşı yıllardır uygulanan ambargo daha da ağırlaştırılacak vs... Peki bu bir şeyi değiştirebilecek mi? Halkının açlıktan kırılmasına aldırış etmeden bütün ekonomik gücünü silahlanmaya ayıran K. Kore yönetiminin jöne bildiğini okumaya devam edeceği tahmin etmek zor değil. Peki, iş askeri müdahaleye kadar gider mi? Buna da hiç ihtimal verilmiyor. Çünkü Rusya ve Çin`e rağmen BM Güvenlik Konseyi`nden bu yönde bir karar çıkarmanın zorluğu yanında, ABD başta olmak üzere, (Güney Kore`deki 28 bin ABD askeri K. Kore`nin doğrudan hedefi konumunda zaten) askeri gücü bakımından ne Irak`a ne de İran`a benzeyen Kuzey Kore`ye karşı hiçbir ülkenin askeri bir müdahaleyi göze alamayacağı siyasi ve askeri uzmanlarca belirtiliyor.

Dolayısıyla Kuzey Kore`ye diş geçiremeyen Washington yönetiminin Asya`daki başarısızlığının faturasını yine Ortadoğu`ya keseceği ifade ediliyor. Bu anlamda İran`a daha fazla yüklenileceği yorumları uluslararası siyasi çevrelerce dillendiriliyor.


GENÇ'ın Yazısı.