İbrahim Özkahyaoğlu / Genç Haber Merkezi

Bugüne kadar ortaya koyduğu kaliteli çalışmalarla adından sıkça söz ettiren Uluslararası GENÇ Derneği yeni bir proje ile gündemde. Uluslararası Öğrenciler için hazırlanan gençlik projesinin detaylarını Selman Özpınar ile konuştuk.

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

İsmim Selman Özpınar. Uluslararası Genç Derneği Yönetim Kurulu Üyesiyim. Aynı zamanda dernekte Uluslararası Öğrenci Koordinatörü olarak çalışıyorum.

Uluslararası Öğrenciler için hazırladığınız projenin öncesinden bahseder misiniz? Neler yaşadınız, bu sürece nasıl gelindi?

Dernek Yönetim Kurulu olarak her yıl bir sonraki sene ne tür gençlik faaliyetleri gerçekleştireceğimizi planlıyoruz. “Hangi sahalarda çalışma yapmaya ihtiyaç var, derneğimiz yapısı itibariyle hangi faaliyetlere yönelmeli, sivil toplum kuruluşu olarak nasıl bir boşluğu doldurabiliriz, hangi alanda var olmalıyız” bunu sorguluyoruz. Ve gençlik faaliyetleri üzerine saha çalışmaları yaparak bir kanaate varıyoruz.

2009 yılından bu yana yurtdışına çeşitli gönüllü faaliyetlerde bulunmak üzere öğrenciler gönderiyor ve geri döndüklerinde gittikleri ülke ile meşgul olmaya devam etmelerini tembihliyoruz. Afrika kıtasında 5 farklı ülkeye 2010 yılında gönderdiğimiz öğrencilerden (ben de bu kapsamda Burkina Faso’da bulundum) sonra Türkiye’de de Afrikalı öğrencilere yönelik ufak çapta programlar yapmaya başladık. Bu programlarda bizler konuşmayıp daha ziyade onların problemlerini, isteklerini dillendirmelerini istedik. Zamanla bu toplantıların neticesi gösterdi ki İstanbul’da Anadolu Yakası’nda uluslararası öğrenciler faaliyetlere katılabilecekleri, onlara problemlerinde sahip çıkacakları bir kuruma ihtiyaç duyuyorlardı. Bu fikir bizde olgunlaştıktan sonra bu alanın içerisindeki diğer sivil toplum kuruluşlarıyla istişareler gerçekleştirdik. Ve nihayetinde proje ekibimiz böyle bir merkez oluşturabilmek adına bir proje kaleme aldı.

Yeni proje hakkında neler söylemek istersiniz? Detaylarından bahseder misiniz?

Bu projemizi T.C. Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı’nın ortak kuruluşu olarak İstanbul Anadolu yakasında eğitim gören veya ikamet eden uluslararası öğrencilere yönelik gerçekleştiriyoruz.

Projemizde öncelikli amacımız uluslararası öğrencilerin ülkemize adaptasyonu, eğitim, sağlık, emniyet, resmi işlem süreçlerinde karşılaştıkları sıkıntılarda yardımcı olabilmek. Bunları gerçekleştirebilmek içinde birçok gönüllü arkadaşımız var. Derneğimizde her uluslararası öğrenciyle bir Türk öğrenciyi kardeş kılıyoruz ve bir sıkıntısı, ihtiyacı olduğu zaman ilk kardeşi koşuyor yanına.

Bunun yanı sıra pek çok eğitim faaliyeti ve sosyal kültürel faaliyetler düzenliyoruz.

Eğitimlerimiz; Türkçe Dil Sınıfı, İngilizce Dil Sınıfı, Gitar Kursu, Tiyatro Eğitimi, Bilgisayar Eğitimi

Kültürel Faaliyetlerimiz; Ülke Tanıtım Günleri, Fasıl Akşamları, Türk Kültürü Günleri, Sinema Günleri, Kitap Tahlili Günleri

Sosyal Faaliyetlerimiz; Halı Saha Turnuvaları, Olimpik Yüzme Havuzu, İstanbul ve Anadolu Gezileri, Piknikler, Kamplar, go-kart, buz pateni.

Burada amacımız projeyi de aşacak bir gayretle Türkiye’ye okumaya gelmiş öğrenciye kucak açabilmek. Ne ihtiyacı, ne sıkıntısı, ne hedefi varsa bu konularda üzerimize düşen misafirperverliği gösterebilmek.

Aynı zamanda projemizde gönüllü olarak yer alan Türk öğrenciler de uluslararası öğrencilerle kaynaşarak, onlarla muhabbet ederek dünya görüşü ve vizyonu sahibi olmada bir adım atmış oluyorlar. Çift taraflı fayda sağlayan bir proje diyebiliriz bu manada.

Bu faaliyetlerden ve derslerden kimler yararlanabilir? Kriterleriniz var mı?

Bu faaliyetlerden öncelikle Uluslararası Öğrenciler yararlanabilir. Bunun yanı sıra projede gönüllü olarak yer alan öğrenciler de faaliyetlerimize katılabilirler.

Kriterler noktasında da 2 kriterimiz var;

- Öğrenci olmak,

- Sosyal faaliyetlerden yararlanabilmek içinde en az 1 eğitim programını seçmiş olmak

Faaliyetler ne kadar devam edecek? Kayıtlar ne zaman başlıyor, ne zaman bitiyor?

Faaliyetlerimiz tüm sene boyunca devam ediyor. Şu an ilana çıkardığımız eğitimlerimiz Haziran ayına kadar devam edecek. Yaz boyunca da sosyal faaliyetlerimize devam edeceğiz.

Bunun yanı sıra yazın Türkiye’de kalarak staj yapmak isteyen öğrencilere staj imkânları sunacağız.

Kayıtlarımız Kasım ayı itibariyle başladı. Faaliyetlerimiz kontenjanlarla sınırlı. Bu yüzden her yeni başlattığımız faaliyette kontenjan dolana kadar kayıt alıyoruz.

Duyurular ve bilgilendirmeler nereden yapılacak?

Duyurular ve bilgilendirme Uluslararası Genç Derneği’nin facebook ve twitter hesaplarından gerçekleştiriliyor. (@gencdernegi )

Ayrıca İstanbul Anadolu yakasında ne kadar üniversite, fakülte ve öğrenci yurdu varsa her birine güncel afişlerimizi asıyoruz.

Yine bunların yanı sıra zamanla üniversitelerde gönüllü temsilcilerimiz olacak. Gönüllülerimiz üzerinden de güncel bilgi ve faaliyetlerimizi ulaştıracağız.


GENÇ'ın Yazısı.