A. Yasin Demirci

Ramzan Kadirov, Çeçenya`nın kukla Rusya yanlısı Başbakanı. 2004`te öldürülen eski müftü ve Rus yanlısı yönetici Ahmet Kadirov`un oğlu. Babasının izinden kararlı adımlarla yürüyen Ramzan Kadirov, geçen Ekim ayında 30 yaşını kutladı. Böylece Devlet Başkanı olabilmek için önemli bir engeli aşmış oldu. (Çeçenya`daki düzenlemelere göre devlet başkanı olabilmek için 30 yaşına basmak gerekiyor).

Ramzan Kadirov, büyük bir tesadüf eseri doğum gününü kutladığı gün kendisi ve Putin hakkında aleyhte haberler hazırlayan Rus gazeteci Anna Politkovskaya`nın öldürüldüğü haberini aldı. Kadirov`un bu anlamlı gününde gelen suikast haberi, batılı yayın organlarına Putin tarafından Kadirov`a verilen en iyi "yaş günü hediyesi" şeklinde yansıdı.

Kadirov, Rus Devlet Başkanı Vladimir Putin`in `Çeçen`i Çeçen`e kırdırma` diye bilinen `Çeçenizasyon politikasının maşası` olarak görülüyor. Kremlin`in finansörlüğünde oluşturduğu 8 bin kişilik özel orduyla direnişçi avına çıkması sayesinde Putin tarafından `Rusya Kahramanı1 madalyasıyla ödüllendirilmişti. Sayısız adam kaçırma, işkence ve yargısız infaz suçlamalarıyla insan hakları örgütlerinin kara listesinde bulunan Kadirov, kapısında kedi-köpek yerine aslan ve kaplan beslemesi ve Mike Tyson hayranı fanatik bir boksçu olmasıyla da tanınıyor. Kadirov, kısa zaman önce saunada Rus kızlarıyla uygunsuz şekilde görüntülenmesiyle gündeme


GENÇ'ın Yazısı.