Dünyayı ayağa kaldıran Wikileaks sızıntıları 2010 yılının en önemli olayları arasında  geliyor. Wikileaks’a dair pek çok soru hâlâ güncelliğini korusa da en çok merak edilen,  sitenin neden İsrail’i zor duruma düşürecek belge sızdırmaması? Ellerinde bu yönde bir  belge mi yok? Yoksa İsrail’de yayımlanan Haaretz gazetesinin iddia ettiği gibi  sitenin kurucusu Assange, İsrail istihbaratı Mossad ile anlaştı mı?Kendilerine, İsrail’in güvenliğini veya diplomatik ilişkilerini zedeleyecek herhangi bir belge yayınlamamaya dair bir söz mü verdi?

İddiaların ne derece doğru olduğunu bekleyip göreceğiz. Daha yayınlanmamış binlerce belgeden bahsediliyor ve sızmalar devam  ediyor çünkü. İşte bu yöndeki iddiaların tartışıldığı sırada site, İsrail’i ilgilendiren bir belgeyi sızdırdı. Belge İsrail’i zor durumda bırakacak cinsten değil. Ancak, inkar edilse de bilinen bir gerçeğin Amerikalı diplomatlar tarafından da dile getirildiğini belgeliyor.

Wikileaks’in yayınladığı son belgelerde Gazze’de 2005 yılında kontrolü ele geçiren Hamas yönetimine karşı İsrail hükümetinin El  Fetih örgütü ile işbirliği yaptığı anlatılıyor. Amerikalı diplomat Richard Jones tarafından 6 Haziran 2007 tarihinde gönderilen belgeye  göre Hamas’ın 2005 yılında Gazze Şeridi’nin kontrolünü ele geçirdiği dönemde, İsrail ile Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’a  bağlı El Fetih hareketi yakın işbirliği yapmış.

Amerikalı diplomata konuşan İsrail’in iç güvenlikten sorumlu şefi Yuval Diskin “İsrail’in Abbas’ın güvenlik güçleriyle çok iyi bir çalışma ilişkisi kurduğunu” dile getiriyor. Diskin’in anlattıklarına göre Filistin güvenlik güçleri  Batı Şeria’da elde ettikleri tüm istihbaratı İsrail ile paylaşıyordu. İsrail istihbarat şefinin ayrıca Hamas’ın Gazze’de kontrolü ele geçirmesinden aşırı derecede rahatsız olan “bazı umutsuz” El Fetih liderlerinin İsrail’in Hamas’a saldırmasını istediğini dile getirdiği  ifade ediliyor.


Beytullah Demircioğlu'ın Yazısı.