Bu topraklara ve değerlerine sevdalı bir grup gönül insanın kurduğu Lider Eğitim Kültür ve Sanat Gençlik Kulübü Derneği, 2004 yılından beri gençlere yönelik birbirinden güzel faaliyetlerde bulunuyor. Derneğin başkanı İdris Topçuoğlu ile konuştuk.

Lider Eğitim’in faaliyetlerinden bahsedebilir misiniz biraz?

Faaliyetlerimiz İstanbul merkezli olarak yürütülmekte ama yaz dönemlerinde farklı illerde de organizasyonlar düzenlemekteyiz. Pek çok alanda çalışıyoruz, özellikle son yıllarda Gençlik Merkezleri açılması üzerinde yoğunlaştık ve ilk merkezimizi Ümraniye’de açtık. Öğrencilerin okul çıkışı kendilerini atabilecekleri, severek gelebilecekleri alternatif mekanlar oluşturuyoruz. Buralarda pek çok alanda kabiliyetlerini geliştirme imkanı buluyorlar. Ayrıca okul ödevlerini yapmaları konusunda da yardımcı oluyoruz onlara.

Bu tür gençlik merkezlerine ulaşma imkanı olamayan arkadaşlarımız için Karakter Gelişim grupları oluşturuyoruz. Bu grupların başında üniversitede okuyan genç arkadaşlarımız oluyor. Gruplar daha çok lise ve ilköğretim seviyesi kardeşlerimizden oluşturuluyor. Üniversite öğrencileri haftada bir günlerini bu çocuklara ayırıyorlar, onlara anne babaya saygı, geçimli olmak, cömert olmak gibi pek çok ahlaki değeri öğretiyorlar. Huzurevi ziyaretleri, halı saha maçları, piknikler ve geziler düzenliyorlar. Hem üniversite öğrencilerinin sosyal sorumluluk bilinçlerini artırıyoruz hem de onların ilgilendiği küçük kardeşlerimizin topluma faydalı insanlar olmalarını temin ediyoruz.

Diğer yandan, “Lider Gençlik Projesi” diye adlandırdığımız farklı bir çalışmada, SBS sınavlarında belli başarıları yakalamış öğrencilerimize yönelik faaliyetlerde bulunuyoruz. Onların akademik başarılarını artırma ve medeniyet değerlerimiz noktasında bilinçlendirilmeleri konusunda pek çok takviye eğitimlere katılmalarına yardımcı oluyoruz.

Ayrıca ülkemizdeki tüm üniversite öğrencileri ile bu çalışmalarımızı paylaşıp onları bu konularda duyarlı olmaları noktasında bilinçlendirmeye gayret ediyoruz.

Yaz programlarınızla devam edelim isterseniz, neler oluyor bu programlarda?

Yaz dönemleri bizim için büyük önem arz ediyor. Pek çok genç kardeşimizle yaz programları organize ediyoruz. Buralarda da çok güzel neticeler alıyoruz.

Resmi makamlarla da iletişim kurarak yatılı ve gündüzlü yaz okulu çalışmaları yürütüyoruz. 4 ila 5 hafta kadar sürüyor yaz okulları. Çocuklarımıza spor yapabilecekleri, havuza girebilecekleri aynı zamanda da milli ve manevi değerlerini artırmaları yönünde kendilerini geliştirebilecekleri, kitap okuyabilecekleri ortamlar hazırlıyoruz. Çocuklarımız hem tatil yapıyor hem de kendi gelişimlerine katkıda bulunmuş oluyorlar.

Yaz programları içerisinde önemli bir çalışmamız da “Çanakkale Tarih Kültür Kampları”mızdır. Memleketimizin dört bir yanından gençlerimizi Çanakkale’de misafir ediyoruz, orda kara ve deniz savaşlarının cereyan ettiği alanları ziyaret ediyorlar, şehitlik ziyaretleri oluyor. Özellikle şehitliklerdeki kendi yaşlarında çocukların cepheye gelmeleri ve şehit olmaları, ayrıca memleketin kuzeyinden güneyinden, doğusundan batısından on binlerce insanın vatan savunması için birlik beraberlik içerisinde olmaları, bu kardeşlik havası, onları çok etkiliyor.

Hâsılı, gönlümüzden geçen şu ki, yapılan tüm çalışmalar neticesinde, bu ülkeye ve tüm insanlığa hizmet edecek ve liderlik-önderlik yapacak gençler yetişsin…


Süleyman Ragıp Yazıcılar'ın Yazısı.