Mücahit Emre Sever / Genç Haber Merkezi / @memresever

Maltepe Üniversitesi’ne, Dostoyevski’nin Raskolnikov’u Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Halit Ayarcısı ve birçok roman kahramanı doluştu.

Dr. Reşit Galip Salonunda yapılan programla geçmişten günümüze, hayatlarımızda yer edinmiş roman kahramanları anıldı. Ve bu ölümsüz kahramanlara yılın bir haftası hediye edildi.

Maltepe Üniversitesinin ve Roman Kahramanları Dergisi’nin desteğiyle gerçekleştirilen organizasyonda çok sayıda öğrenci, yazar ve her kesimden katılımcı hazır bulundu. Dünyanın çeşitli yerlerinden, çeşitli yazarlarından birçok roman kahramanın canlandırıldığı etkinlikte Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da vardı.

Katılımcılar J.R.R Tolkien’in ölümsüz kahramanı Gandalf’la, Cervantes’in korkusuz kahramanı Don Kişot’la, Victor Hugo’nun Quasimodo’suyla hatıra fotoğrafı çektirdi. Aynı zamanda Balkan Savaşı’nın 100. yılı sebebiyle programda tema; Barış ve Balkan’dı.

Programda, başta Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay olmak üzerek birçok isim konuşma yaptı. Ayrıca ‘’Sizin Roman Kahramanınınız Kim?’’ başlığı altında bir de panelin düzenlendiği etkinlik 21 Aralık Haftasının Dünya Roman Kahramanları Edebiyat Festivali olarak kutlanılması kararının alınmasıyla sona erdi.


GENÇ'ın Yazısı.