Yunus Emre ve Murat üniversiteli iki kardeşimiz. Kampüslerinde kendimiz, arkadaşlarımız ve derdimiz için ne yapabilirim sorusunun peşine düşmüşler. Yapacakları faaliyetler için önce bir çatımız olsun diyerek bir kulüp kurmaya karar vermişler. Aralarında yaptıkları istişare sonucu kulüplerinin adını “Ebedi Gençlik” olarak belirlemişler. Buna karar vermişler ama alacakları tepkiyi az çok tahmin ediyorlarmış. Nitekim danışmanları bu ismin çağrışımının sıkıntı çıkarabileceğinden bahsedince Murat şu soruyu sormuş danışman hocasına:

- Hocam siz bu isimden ne anlıyorsunuz?

- Belli oğlum işte, dini bir muhteva var burada, ahireti çağrıştırıyor.

- Hocam, işte biz tam da bu yüzden Ebedi Gençlik olsun istiyoruz. Danışman ret gelebileceği uyarısıyla ismi onaylamış ve hepsi merakla üniversite yönetiminin vereceği kararı beklemişler. Sonra ne mi olmuş? O kampüste şimdi GENÇ Gönüllülerin Ebedi Gençlik Kulubü adında bir kulüpleri var. Yunus Emre de Murat da aynı şeyi söylüyorlar: “İsmimiz bizi bağladı, artık ebedi gençliğe götürmeyen hiçbir faaliyet yapamayız.” Biz de arkadaşlarımızı tebrik ediyoruz, inşaallah hayırlı hizmetlere muvaffak olurlar. İsimleri ile kendilerini bu şekilde bağlamış olmaları kendi seçimleri; çare yok, artık ne yapıp edip ebedi gençliği kazanacak, oraya giden yolu kendi iktidar alanları olan kampüste istidadı olan herkes bir şekilde duyuracak ve bu dert ile okulu bitirene kadar dertlenecekler. Mübarek olsun. Darısı diğer GENÇ’lerin başına…

***

Bu ay “Bizi Evlendirin” kapağıyla çıkıyoruz. “Bizi Evlendirin” çağrısını duymayan da buradaki espriyi anlamayan da kalmasın. Evlendirmek meselesi büyüklerin düğmeye basarak başlatacağı bir konudur. Bu işe ön ayak olmak gençlerin işi değil, çünkü kitabımız “içinizdeki bekârları evlendirin” buyuruyor. O yüzden biz de çağrımızı büyüklere yöneltiyoruz: “Gençleri evlendirin. Ama bunu yaparken işin olsun, evin olsun, araban olsun, mobilyaların eksik… gibi engeller koymayın. Nikâhta keramet vardır, bunu görün.”

***

Abone kampanyamız devam ediyor. İki hediye kitabı, dopdolu muhtevası, TiHaberi ile GENÇ’i tanımayan, bilmeyen kalmasın diye çağrımızı bir kez daha yineliyoruz. Şu satırlara muhatap olan siz kıymetli okuyucumuzdan istirhamımız GENÇ’i bir arkadaşınıza daha ulaştırmanızdır. Kim bilir belki iletilen, iletenden daha çok istifade eder ama sonuçta biliyoruz ki bu istifade döner yine iletenin olur.

***

Aralık bizim için oldukça yoğun geçti. Kahramanmaraş, Kayseri, Ankara, Eskişehir ve İstanbul’da şölenler, buluşmalar ve konferanslar gerçekleştirdik. Her gittiğimiz yerdeki gönül dostlarına, GENÇ’lere ve aşkınlık ülkesinin yerinde duramayan fedakâr sakinlerine –ki onlar kendilerini bilirler- teşekkür ederiz. Biz size layıkıyla teşekkür edecek durumda değiliz. Sizin ecrinizi zaten kimse değil ancak Allah verebilir.

Çok yere gittik ama neredeyse her yerde aynı şeyleri anlattık. Aslında yaptığımız sadece Allah GENÇ’i neden yarattı ise onun hakkını vermek oldu. Allah GENÇ’i neden mi yarattı? Ayna karşısında soracağımız şu soruyu hayatımızın merkezine koyalım ve hiç unutmayalım diye: Senden murat nedir?

Bir sonraki sayıda buluşmak temennisiyle Allah’a emanet olunuz.


Mehmet Lütfi Arslan'ın Yazısı.