Yaz aylarında sormuştum ama yine bir çıtlatayım dedim. Dergimizde fıkıh köşesi hazırlanacak mı? Modern dünyada modern gençlerin modern sorularının havada kalmaması gerekir. Selam ve dua ile... (Hamdi İlik)

Hatırlatmanız iyi oldu Hamdi Bey. Sorduğunuz sorunun önemli olduğunu, bahsettiğiniz konuda bir şeyler yapmamız gerektiğini daha önce de vurgulamıştım sanırım. Lakin bir türlü imkan olmadı, böyle bir köşe hazırlayamadık. Soruyu tekrarladığınız ve yeniden bu konuyu gündeme getirdiğiniz için teşekkür ederiz; inanıyorum ki “Güncel Sorular-Güncel Cevaplar” gibi bir bölümümüz olacak dergide, sizin vesilenizle…

Geçen ayki yazıda tek eksik “Ekonomi” alanıdır diye belirtmiş bir okuyucunuz. Ve işletme, iktisat, maliye gibi konulara da yer verilmesinin talebinde bulunmuş. Ben bu konulara yeni birisini eklemek istiyorum. “Gıdalar ve Helal Beslenme” Günümüzde helal gıda bir hayli yaygın tartışılan konu haline geldi. Bu konularda bizi aydınlatacak yazılar olsa fena olmaz mı? Gıda mühendisliğinde okuyan bir öğrenci olarak diğer konulara oranla bu konunun daha hassas olduğunu düşünüyorum. İnşallah yakın zamanda taleplerimize yanıt gelecektir diye ümit ediyorum. (Merve EZEN)

Bu güzel teklifiniz için size de teşekkür ederiz Merve Hanım.

Geçen ay, Ekonomi yazıları eksik diyen arkadaşımıza bazı şeyler söylemiştim. Size de benzer şeyler söylemek isterim:

Bahsettiğiniz konuların “derdini” çekiyorsanız eğer, lütfen dergimize güzel bir yazı hazırlayın ve bizimle paylaşın. Ya da konuyla ilgili röportajlar yapın. Biz de değerlendirelim ve okuyucu ile buluşturalım paylaşımlarınızı. Böylesi daha güzel olur gibi. Malumunuz, ne demiş eskiler: “İş akıl edenindir!”

Not: Soru sorup borçlu çıkmak diye de buna diyorlar sanırım, hakkınızı helal edin..

Dergimizde her geçen gün kız resimlerinin arttığını görüyorum ve rahatsızlık duyuyorum. Müslüman dergisinde tesettürsüz bayan resminin bulunması doğru mu? Tesettürlü resimlerin olmasından da taraf değilim açıkçası. Kolay gelsin. (Zehra Menekşe)

Açık bir şekilde duygu ve düşüncelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Şöyle bir giriş yaparak başlamak isterim: Bugüne kadar ortaya koyduğumuz bütün çalışmalarda, hep bir üçüncü yolun varlığından bahsettik, hayatı sadece “siyah ve beyaz” olarak algılamadığımızı; “gri” tonların varlığını es geçmememiz gerektiğini dile getirdik. Kendimize has rengi, kendimize ait tarzı ortaya koyarken, neyi niçin yaptığımızı iyi bildik, adımlarımızı sağlam atmaya gayret ettik, böyle de devam edeceğiz inşallah.

Bu anlamda, yeri geldi azimetle amel etme yolunu, yeri geldi ruhsatla hareket etme genişliğini tercih ettik. Yani kimi zaman “takvayı” işaret ettik, manasına ermeye çalıştık, kimi zaman da “fetvaların” rahat, kolay ve ferahlatıcı ikliminden istifade ettik.

Yeri gelmişken şu hadisi de hatırlatmak isterim: “Din kolaydır. Kimse dine karşı şedid olamaz. Zira dine mağlub düşer. (Yani dinin kolaylığına intibak etmeli. Sıkı tutayım diyen aciz kalır.)”

Hâsılı, dergimiz her daim güzelin, güzelliğin, müspet olanın, hayırlı olanın yanında yer almaya çalışacak. Azimet yolunu, takva yolunu işaret edecek, hedef gösterecek. Lakin yeri geldiğinde de “fetvaların” geniş ikliminden, “ruhsatların” rahmet deryasından istifade etmeyi unutmayacak.

Neden Genç Dergisi’nin her yıl fiyatı artıyor? :) Bu yıl üçüncü üyeliğimi yapacağım ama umarım seneye de artmaz fiyat? Genç’e üye olacağım diye her yıl ablamın ev işini bir aylık ben yapıyorum fiyat arttıkça iş günüm de çoğalıyor. :( (Şehşa Yazıcı)

Anlaşılan durum tamamen “duygusal” bir hâl almış. Ve görünen o ki bizim fiyat artışımız en çok ablanıza yarıyor. :)

Latife bir yana, işin doğrusu dergimizin yıllık aboneliği olan 72 TL, iki güzel hediye kitabımızı da düşününce pek bir yekûn tutmuyor. Yani yılda 12 dergi + 12 Tihaber + iki güzel kitap= 72 TL. Öğrenci arkadaşlarımızı düşünerek fiyatlarımızı artırma yoluna gitmiyoruz genelde. Lakin her dönem, bir miktar zam oluyor. Ve çoğu zaman bu zam “sembolik” kalıyor, buna emin olabilirsiniz.

Bir de şunu yeniden hatırlatmak isterim: Biz daima GENÇ Dergi’nin genç dostlarımızla buluşmasını temenni ediyoruz. Bunun için de araya hiçbir engel girsin istemiyoruz. Özellikle maddi açıdan sıkıntıların olduğu durumlarda, her zaman sizlerin yanında olacağımızı bilmenizi isteriz. Siz yeter ki GENÇ’le buluşmak isteyin, biz ne yapıp eder sizlere bir kolaylık sağlarız…

Derginizde şiir yok mu? (Cafer Benzer)

Şiir gibi bir dergi çıkarıyoruz yine de şiiri soruyorsunuz Cafer bey, aşk olsun! :) Latife bir yana, zaman zaman bu soru geliyor okuyucularımızdan. Sizin şahsınızda herkese yeniden hatırlatalım:

İnternet üzerinde GENÇ Şiir isimli bir grubumuz var. Orada şiir sever ve şair arkadaşlar var. Paylaşımlar oluyor, yorumlar yapılıyor, şiir konuşuluyor. Yeri geldiğinde bazı seçmeler yapıp şiirleri dergiye alabiliyoruz.

Bu aralar grupta bir sessizlik hâkim. Bu vesileyle şiirle ilgili olan tüm dostlarımızı GENÇ Şiir grubumuza bekleriz. Katılmak için şu adrese bir e-posta göndermeniz yeterli: gencsiir@gmail.com


Süleyman Ragıp Yazıcılar'ın Yazısı.