M. Sait Aktaş / Genç Haber Merkezi

27 Aralık 2012 tarihi ileriki zamanlarda pek fazla bir şey çağrıştırmayacak. Ama 27 Aralık tarihine bir ünlem getireceğiz. Peki, neden?

Bundan yetmiş altı yıl evvel 27 Aralık 1936 günü İstiklal Marşı şairi Mehmet Akif Ersoy’u ebedi aleme yolcu etmiştik. Altmış üç yaşındaydı dünya hayatı sona erdiği vakit. Hafızdı. Büyük bir dava ve ahlak adamıydı. Kur’an şairiydi. Asım neslinin fikir babasıydı. İşte bu niteliklerin sahibi bir adamı yetmiş altı yıl önce kaybetmiştik.

27 Aralık günü Akif’i seven, onun ahlakını, yaşayışını örnek alan herkes o gün mezarı başındaydı. En önemlisi ise Eyüp Sultan Sibyan Mektebi’nin Mehmet Akif’in ölüm yıldönümüne binaen düzenlediği geleneksel anma programı vardı. Sibyan Mektebi’nin başkanı Dr. Mehmet Emin’in organizatörlüğünde gerçekleşen anma töreninde Uluslararası Gençlik ve İzcilik eğitimcisi Cengiz Yılmaz eşliğinde Akif’in kabrine sevgi yürüyüşü yapıldı. Yürüyüşe İstanbul’da bulunan lise ve ilköğretim okulundan öğrencilerle beraber halktan da katılanlar oldu.

Kabri başında Akif’e dualar edildi. Dr. Mehmet Emin ulusal bir televizyon kanalına günün önemine dair bir ropörtaj verdi. Sibyan Mektebi’nin Akif’in ölüm yıldönümü münasebetiyle geleneksel hale getirdiği helva dağıtımı yapıldı. Program dahilinde Emekli Binbaşı Asım Yekeler programa katılanlar için bir seminer düzenledi. Halk aşığı Aşık Kurbani kendi deyişlerinden okudu. Eyüp Sultan Sibyan Mektebi Akif’in hatırasını unutmayarak ona duyduğu sevgi ve şükranı birkez daha gösterdi.

Akif’in kendini unutturmamasında davasına bağlılığı, gencinden yaşlısına herkese örnek ahlakı ve gücünü imandan alan gür bir cesaret vardı. Yapılan sevgi yürüyüşü bunun göstergesiydi. Biz de ölüm yıldönümü münasebetiyle bu büyük şairi rahmetle anıyoruz ve ona olan bağlılığını, hissini bir kez daha düzenlediği programla belirten Sibyan Mektebi’ne ve bütün katılımcılara şükranlarımızı belirtiyoruz.


GENÇ'ın Yazısı.