Süleyman Ragıp Yazıcılar / Genç Haber Merkezi / @suleymanragip

80 yıllık yayın hayatından sonra, sadece internette çıkma kararı alan ünlü Amerikan haber dergisi Newsweek`in basılan son sayısının kapak fotoğrafı ibretlik doğrusu. Siyah beyaz kapak fotoğrafında, derginin New York`un Manhattan semtindeki binası yer alıyor. Fotoğrafın üzerindeyse, Twitter`daki hashtagler gibi #lastprintissue (son basılı sayı) yazıyor.

Bu haber üzerine “Genç Dergi de günün birinde matbu baskıya elveda der mi?” şeklinde sorular geldi internet grubumuzda. Hamit Kardaş konu üzerine güzel bir yorumda bulunmuş:

“İnternet dergiciliğini nasıl başaracak bilmiyorum ama kağıt dergiyi iyi götüremeyen, dijitali de beceremez diye düşünüyorum. Çünkü Newsweek`in her geçen gün dibe vurmasının altında Time Dergisi’nin altında kalması, kalite ve orijinallik sorunu vardı. Basılı dergiyle gündem oluşturamayan dergi, dijitali ile hiç oluşturamaz. Zamanla unutulur gider.”

Newsweek matbu baskıyı kaldıradursun, bakıyorum da, zamanında Genç Dergi’ye bir şekilde yolu düşen dostlarımızın çoğu dergi çıkarmaya başladı. Abdullah Yalnız Pe. Dr isimli dergisiyle müthiş bir çıta koydu ortaya. Ardından Yusuf Temizcan F5 isimli dergisini yayın hayatına kazandırdı. Daha sonra Hüseyin Küçükali CTF Panaroma’yı sırtlandı, ciddi anlamda yeniledi. Şimdi de Kadir Bekar Ebâbil isminde bir dergi ile Trabzon’dan göz kırptı kelimelerin büyülü dünyasına… Bu saydığım dört arkadaş da GENÇ’le yolu kesişen dostlarımız… Onların dergiciliğe inanmaları, bu anlamda bir yükün altına girmeleri çok manidar, çok güzel.. Hepimize bol ilham, bol kaliteli muhteva ve “heyecan” diliyorum Rabbimden…

http://www.ctfpanorama.com  /  http://www.dergipdr.comhttp://www.ebabildergisi.com


Süleyman Ragıp Yazıcılar'ın Yazısı.