Çigdem Gün / Genç Haber Merkezi

GENÇ Fasılları içine girmedikçe anlaşılmayacak güzellikler taşır. 

Mûsikî hayatın her alanında ve döneminde insanı sarmış, duygulandırmış ve düşündürmüştür. Evde, sokakta, alışverişte, radyoda, televizyonda, konserde, okulda, işyerinde, yolculukta vs. mûsikîsiz yapamayız. Mûsikînin girmediği yer yoktur. Biz de geçtiğimiz ay İstanbullu Genç Gönüllü Kızlar olarak yürüttüğümüz çalışmalara kısa bir mola niteliğinde, çeşitli ikramlar eşliğinde bir “Fasıl Gecesi” düzenledik. İkincisini düzenlediğimiz ve geleneksel olma yolunda ilerleyen fasıl gecemize yağmur çamur demeden elliye yakın gönüllü arkadaşımız iştirak etti. Yağmurun bereketiyle açılış konuşmasını Ayşe YAZICILAR ablamızın yaptığı gecemizde Şebnem Dergisi yazarlarından Seher AYDIN gibi mühim misafirlerimiz de yer aldı.

BİRBİRİNE ŞİFA BİR TOPLULUK!

Yaptığı kısa ve öz konuşmasında Ayşe Yazıcılar, bulunduğumuz mekanların, ortamların ve imkanların hakkını vermemiz gerektiği üzerinde derin düşüncelere daldırdı. Dâru’l-Erkam benzetmesiyle -ki biz Ayşe Abla’nın evine ‘Dâru’l- Hikme’ diyoruz, büyük oğlu Hikmet Kerem’e binâen- bir kadro hareketi üzerine vurgu yaptı. Gönüllü buluşmalarının, toplantılarının, fasıllarının, kamplarının yani her türlü gönüllü programlarının ‘yalnız gelinip, yalnız gidilen’ yerler olmadığını, hedefimizin birbirine şifa bir topluluk olma olduğunu da ekledi.

HEM İÇE HEM DIŞA DÖNÜK BİR PROGRAM!

Açılış konuşmasından sonra ilk olarak kaynaşmanın hızlanması açısından tanışma faslına geçildi. Daha sonra bir yandan mûsikînin ahengine kapılıp bir yandan da her şeyi konuştuğumuz, muhabbetin tavan yaptığı programımız, resmiyetten ziyade samimiyet kokusu saçıyordu adeta. Kadim gönüllülerimizle çok çeşitli kulvarlarda faaliyet gösteren, muhtelif bölümlerde okuyan kardeşlerimizin bir araya gelmesi oldukça istifadeli, bir o kadar da ilgi çekiciydi. Gece ve fasıl o kadar renkliydi ki bir ara Japonca şarkı bile söylenmedi değil.

NEDEN FASIL?

Kainatta kemâle ve cemâle hayranlık vardır. Mûsikî ise güzelliktir ve direk ruhumuzla bağlantı kurduğu için insan üzeride en etkileyici sanat dalıdır. İbadete çağırmada bile bir melodi söz konusuysa şayet, mûsikî ile olan ilişkimizi bir daha gözden geçirmeliyiz demektir. Bu yüzden asıl amacımız hem ilk defa bizleri tanıyan kardeşlerimizi hoş bir sadâ ile karşılamak hem de biz gençlik üzerinde hakim mevcut müzik anlayışına bir yenilik katarak aslında eskiye dönüşü sağlamaktı. ‘Def’te Tûba TÜRKBEN, ‘Ney’de Tuğba GÜLYEŞİL, soloda ise Meryem Betül DURAN ve Hatice ÖKTEM ile ‘O Erler Ki’den ‘Ey Büt-i Nev Eda’ya ‘Gül Ağacı’ndan ‘Muhabbet Bağına’ bağladığımız gecemizde kemmiyetten ziyade keyfiyetin tadına fazlasıyla vardık. Yeri gelmişken onlara da sonsuz şükranlarımızı iletmiş olalım.

BUGÜN HAYATINIZA FARKLI BİR ŞEYLER KATIN!

Fasıl boyunca mûsikî dışında gönüllere değen birçok sloganımız vardı lakin bunlardan öne çıkan biri “Bugün hayatınıza farklı bir şeyler katın!” idi. Gece boyunca kendimize kattığımız dünyanın neresinde olursa olsun genel-geçer, cihanşümul bir şey olan ‘tebessüm’ bütün kardeşlerimizin yüzlerinin en az bir köşesine yayıla yayıla kurulmuştu. Ve herkes kendince bazı kararlar alarak ayrıldı verdiğimiz küçük ama içeride büyük etki bırakan fâsılamızdan.

VE KAPANIŞ!

Kapanış parçaları ve konuşması ile bizi bir yerden alıp başka bir yerlere taşıyan, gönüllerde o hoş sadâyı bırakan faslımızın sonuna gelmiş olduk. Yepyeni arkadaşlar, yepyeni fikirler, yepyeni projeler… Her şeyiyle kâbına varılmaz, gelip görmeden tam anlamıyla idrak edilemez bir geceydi. Yarının bizi nereye götüreceği meçhul, o vakit biz şimdiden gideceğimiz yolu ve bineceğimiz vasıtayı seçelim. Ne yapalım peki? Buyurun Efendim Genç Gönüllü Kızlar olarak her daim her yerdeyiz.

Son olarak programın gerçekleşmesinde emeği geçen tüm gönüllü kardeşlerimizden bilhassa hem arka planda koşturan hem de iletişimden sorumlu Betül IŞIK`tan Allah razı olsun, bunu da söylemeden geçemezdim.

Bir dahaki faslımızda görüşmek üzere.

Allah’a emanet olunuz, selametle, hoşça kalınız. :)

Bir sonraki faslımıza katılmak isteyenler bizimle irtibata geçsinler: [email protected]


GENÇ'ın Yazısı.