Gençlikle ilgili çalışma yapan, onların maddi ve manevi gelişimini dert edinen herkes şu soruları sık sık sormak zorunda kendisine: Gençlerin gönlüne girmenin en kestirme yolu nerelerden ve nelerden geçiyor? Ömrünün baharında olan bu insanların istenen kıvamda yetişmesi için hangi vesileler nasıl kullanılmalı? Bugüne kadar unuttuğumuz, farkına varmadığımız ya da önemsemediğimiz hangi alanlar gençlerin kalplerini peşinden sürüklüyor? O alanlara girip oralara yeni bir soluk, ebedi bir mânâ katabilir miyiz?...

GENÇ bu soruları kendisine sık sık soruyor ve bulduğu cevaplara göre projeler üretmeye, gençliğe ulaşmaya, dert aşılamaya devam ediyor. Diğer yandan da bulunmuş ve sağlaması yapılmış cevaplara nazar ediyor, onları en yüksek sesle gündeme getirip kamuoyunun ilgisine sunuyor.

İşte bu sayımız, “gençliğe nasıl ulaşabilirim, onların kalbini nasıl kazabilirim?” sorusuna belki de hiç eskimeyecek bir cevap niteliğinde karşınızda duruyor. Teklifimiz çok basit ve net: Branşı fark etmez, hemen bir spor kulübü kurun, gerisi peşinden gelecektir. Göreceksiniz, önünüze tahmin bile edemeyeceğiniz hizmet alanları çıkacak, yetişmekte güçlük çekeceksiniz.

Bunu nereden biliyoruz peki? Kütahya’nın kenar mahallelerindeki yüzlerce sokak çocuğunu futbol maçlarıyla eğiten Ahmet Dalkıran’dan. Karate ve satranç vesilesiyle beş yüz gencin sadece bedenlerine değil, zihin ve kalplerine yönelik, sosyal dokumuza ve genetiğimize uygun çalışmalar yapan Adana’daki Ensar Kulübü’nden...

Evet, bu sayımızın eskimeyecek bir teklifi var: Ebedi Gençlik yolunda “dertli” bir kulüp yapılanması şart. Çünkü dertli kulüpler sadece maddi başarılara göz dikmeyecek, mensuplarına şeytana çalım attıracak bir şahsiyet ve karakter eğitimi verecek. Her vesileyle onlara daha yüksek ufukları gösterecek, sevginin, şefkatin ve güzelliğin sporla süslenmiş örneğini sunacak.

Masaüstünüzde Yer Ayırın

Bu ay dergimizle birlikte GENÇ Masa Takvimi hediyemiz var. Renkli, cıvıl cıvıl, dertli ve farklı. GENÇ işi bir şey oldu yani, beğeneceğinizi umuyoruz. Şimdiden haber verelim, gelecek aylarda da bu tür hediyelerimiz devam edecek.

Şölenler Bahane, Muhabbet Şahane

Aralık ayında iki şölenimiz oldu. 4 Aralık’ta Kütahya’da, 25 Aralık’ta ise Osmaniye’deydik. Her iki şölende de gençlerle buluştuk, dertlilerle görüştük, halleştik. Selam verip, dua aldık. Bu tür büyük organizasyonların düzenlenmesinde, görünmeyen birçok kahramanın rol aldığını biliyoruz. Bu yüzden tek tek isim saymak mümkün olmadığı için, Kütahya İlim Yayma Cemiyeti Başkanı Ali Koyuncu’nun ve Osmaniye Gençlik ve Eğitim Derneği Başkanı Ali Onur hocamızın şahsında herkese teşekkürü bir borç biliriz. Ebedi Gençlik yolunda sizlerle yol alıyoruz, sizlerle güç buluyoruz, buna emin olun..

Yollardayız, Dertlenmeye Devam

2011 yılında da ekip olarak seyahatlerimiz devam edecek, gönüllülerle, dertlilerle, okuyucularımızla buluşacağız. Hakk’a Adanmış Gençlik kitabımızı tanıtacağız.. 1-2 Ocak: Bu tarihlerde ekip arkadaşlarımızla hem Kayseri’de hem de Antalya’da olacağız.

5 Ocak: Genç Gönüllüler ve Dar-ul Erkam’ın ortak düzenlediği Kur’an-ı Kerim Ziyafeti’ndeyiz. İstanbul’da, Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde.

14 Ocak: İstanbul’da bulunan Sancaktepe Necip Fazıl Kültür Merkezi’nde Genç Şölenimiz var. 14:00-16:00 arası.

22 Ocak: Karaman’da ‘‘Hakk’a Adanmış Gençlik’’ konferansındayız.

Yeni yılınızı tebrik eder, hayırlara vesile olmasını niyaz ederiz. Şubat sayımızda buluşmak ümidiyle, Allah’a emanet olunuz.


Mehmet Lütfi Arslan'ın Yazısı.