Geçen sayıdaki Abdullah Kibritçi’ye ait “Mutlu Evliliğin Sırları” adlı yazıyı anlayamadım. Yani bence hanımlara laf dokundurmak için yazılmış ama yazının sonunda güzel bir dille belirtilmemiş, buradaki amaç ne acaba? Saygılarımla. (Ataullah ÖKSÜZOĞLU)

Ocak ayı içinde birçok kişiden sizinkine benzer sorular aldık. İşin doğrusu şaşırdım. Çünkü ortada açık bir ironi var, yazı gayet açık ve net. Lakin insandan insana fark var, ister istemez “yazar burada ciddi mi yoksa ironi mi yapıyor anlayamadım” diye düşünen olabiliyor. Bu noktada şunu hatırlatmak isterim: Bazı şeyler şerh edildiğinde büyüsü kaçar, anlamı kalmaz. Bahsettiğiniz yazı bu anlamda bence çok iyi idi. Ben bu kadarını söyleyeyim, gerisini siz anlayın. ;) Selamlar.

Derginin eski sayılarını yeniden basmayı düşünmüyor musunuz? Ya da almanak şeklinde hazırlasanız da eski sayılardan istifade etsek olmaz mı? :) (Muhammed Şimşek)

GENÇ’i bu denli seven okuyucular olduktan sonra yapamayacağımız şey yok işin esasında. Samimi söylüyorum bunu. Talebinizle ilgili şunları söylemek isterim:

Eski sayılarımızı ciltler şeklinde bir araya getirmeyi düşünüyoruz. Böyle bir şey olursa duyuracağız inşallah. Lakin şimdilik, internet sitemiz vesilesiyle arşivimizi okumak mümkün. Yavaş yavaş yükleniyor eski sayılar, ilerleyen zamanlarda dergimizin eski sayılarının bütün içeriği sitemizde olacak.

En son çare olarak sorup öğrenmek adına size yazmaya karar verdim. Kırk yılın başı Ödüllü Test’ten bir kitap kazandım, bekledim gözlerim yollarda kaldı, başvurmadığım merci, mesaj göndermedik yer bırakmadım ama halen kitabıma kavuşamadım. Sizden ricam kitabımı bulup göndermeniz. Hayır yani o kadar hava attım bizimkilere.. Selametlee :))) (Zehra Güven)

Zehra Hanım, siz bu satırları okurken kitabınız çoktan elinize ulaşmış olacak… :)

Not: Bu gibi durumlarda dergimizi doğrudan arayabilir ya da bizlere mail atabilirsiniz.

Değerli Genç Çalışanları, biraz evvel Genç Dergisi’ne ait internet sitesindeki testle, dergideki testin aynı olmadığını gördüm. Şöyle ki; “Sibernetik bilimin babası olarak kabul edilen Müslüman alim kimdir? “ sorusunun şıkları internet sitesinde ve dergide farklı olarak verilmiştir. Sorunun doğru şıkkı sitede olmasına rağmen dergide yer almamaktadır. Dergideki şıklar edebiyat dünyasına ait soruyla ilgisi olmayan isimlerdir. Lütfen dergideki testi esas alan okuyucuları göz önüne alarak bu yanlışlığın giderilmesini ve onların haklarını da gözeterek ilahi mahşerde böyle bir mesuliyet ile karşılaşmamanız için gerekeni yapınız. Saygı, sevgi ve dua ile... (Süleyman Tarık ŞAHİN)

Durun durun, hemen sözü ilahi mahşere bağlamayın efendim, her şey kontrol altında, korkutmayın bizi Allah aşkına! Latife bir yana, bahsettiğiniz hatayı fark ettiğimizde dergimiz basılmıştı, böyle bir hatayı nasıl da görmedik diye üzülmekten başka yapacak bir şey kalmamıştı. Bu yüzden Ocak ayında yayınlanan Ödüllü Test’in 9. sorusunu iptal ettik, değerlendirmeye almadık, sorunuz vesilesiyle bunun bilinmesini isteriz.

Hatırlatmanız ve dikkatiniz için çok teşekkür ederiz efendim. Eksik olmayın.

Hediye kitaplarım geldi. Umreye gitmek istiyorum. Ne yapayım? (Serhat Sevim)

Takip edeceğiniz adımlar sırasıyla şöyle:

1-) Mehmet Köprülü’nün hazırlamış olduğu Peygamber Efendimiz’den 365 Örnek Davranış kitabı bir nevi umre bileti vazifesi görecek.

2-) Kitabın içinde, her örnek davranıştan sonra sizlerin doldurabileceği bölümler var.

3-) 365 örnek davranış içinden, sizin seçeceğiniz 50 örnek davranış ile yarışmaya katılmış olacaksınız.

4-) Seçtiğiniz 50 örnek davranışınla ilgili duygu ve düşüncelerinizi yazacaksınız, o örnek davranışla ilgili hislerinizi not düşeceksiniz. Sizi etkileyen yanlarını, sizde meydana getirdiği değişiklikleri, size hatırlattıklarını vs…

5-) Seçtiğiniz 50 davranışla ilgili yazacağınız şeyleri bizlere iki yoldan iletebilirsiniz: a-) Sitemiz vesilesiyle. Sitemizde özel bir bölüm olacak, oraya kolayca girebilirsiniz. b-) Temiz bir kağıda güzelce yazarak, mektup yolu ile ulaştırabilirsiniz.

6-) Bizlere ulaşan metinleri, Değerlendirme Kurulu özenle okuyacak ve aralarından birinciyi seçecek. (İmlâya dikkat edin, anlaşılır ve net ifadeler kullanın.)

7-) Birinci olan arkadaşımız, kendi seçeceği bir sevdiği ya da yakınıyla, belirlenen tarihte umreye gidecek.


Süleyman Ragıp Yazıcılar'ın Yazısı.