Ömer Faruk Türk / Genç Haber Merkezi

Ünlü yönetmen Steven Spielberg’in yönetmenliğini üstlenmiş olduğu ve Abraham Lincoln’ın hayatının son 4 ayını beyaz perdeye taşıyan Lincoln filmi, dün itibari ile Türkiye’de de gösterime girdi. “Lincoln” adını taşıyan film öncelikle en iyi yönetmen olmak üzere toplamda 12 dalda “Oscar” a aday gösterildi.

Film, bütün bunlara rağmen, ABD’de, yakın zamanda fahiş bir hatayla gündeme geldi. Amerika’nın efsaneleşmiş başkanı Abraham Lincoln ’un, köleliğin kaldırılması için hazırlamış olduğu 13. Düzenleme Tasarısına, filmde Connecticut vekillerinin aleyhte oy verdikleri yansıtılmış. Fakat gerçekte böyle olmadığı ve vekillerin lehte oy kullanmış olduğu ortaya çıktı. Bu hatayı ortaya çıkaran ise yine günümüz Connecticut milletvekillerinden Joe Courtney oldu. Courtney, Steven Spielberg’in bu hatasını düzeltmek için filmi izledikten sonra 1865 yılında hazırlanmış bu düzenleme ile ilgili söz konusu milletvekillerinin ne yönde karar beyan ettiklerinden emin olabilmek için Kongre arşivini araştırdı. Araştırmanın neticesinde gerçeği belgelerle kanıtlamış oldu. Filmin bu konuyla ilgili kısmının DVD satışları başlamadan önce düzeltilmesini talep eden Courtney; ``Başkan Abraham Lincoln ile `Birlik`(Amerika Sivil Savaşı`nda Kuzey Askerleri) cephesinde köleliğin kaldırılması için savaşmış Connecticut eyaletinin milletvekilleri nasıl olur da köleliği kaldıracak yasal düzenlemeye hayır diyebilir?`` cümlesini sarf ederek kızgınlığını belirtti.

Spielberg’in ve yapımcı firmanın bu film konusunda azımsanamayacak derecede sıkıntı çekeceği sonucuna varmak o kadar da yanlış olmasa gerek.


GENÇ'ın Yazısı.