Sait Aktaş / Genç Haber Merkezi

Türkiye, sembol isimlerden birine daha veda etti bu sabah. Kayıp ailelerin sembol ismi olan Berfo Kırbayır saat 05:00 sularında hayatını kaybetti. Artık asırlık bir çınar halini almıştı. 105 yaşındaydı. Belki de onu bu yaşa kadar ayakta tutan direnciydi, inadıydı. Berfo Ana (Kırbayır) için kayıp ailelerin sembol ismi olduğunu belirtmiştik yukarıda. Evet.

Berfo Ana bu ülkede hemen hemen her kesimin mağdur olduğu 12 Eylül 1980 darbesinin gözü yaşlı bıraktığı analardan birisiydi. Oğlu Cemil Kırbayır 12 Eylül Darbesi sonrası tutuklanmış ve bir daha dönmemişti. O günden sonra kanlı darbe sonucu kaybolan oğlunun peşindeydi. Bir asırı devirmiş olmasına rağmen kayıp ailelerinin verdiği mücadelede ön saflarda yer aldı ve bu direnişin sembolü haline geldi. Kamuoyu onun ismini yürüttüğü bu mücadele sayesinde öğrendi.

Tek amacı bu dünyadan göçmeden oğlunun kayıp mezarını bularak bir demet karanfil bırakmaktı. Bu vesile ile çeşitli girişimlerde bulunmuştu. 12 Eylül Darbesi’nin aktörlerini çeşitli bahaneler sunarak yargılandıkları mahkemelere katılmamalarına rağmen, O 105 yaşına aldırıp etmeden katılıyordu. Başbakan Erdoğan’la görüştüğü esnada ondan söz almıştı: Oğlunun mezarı bulunacaktı.

Bu arzusu maalesef gerçekleşemedi. Berfo Ana (Kırbayır) 21 Şubat 2013 tarihine kadar dayanabildi. Cenazesi yarın Ardahan’ın Göle ilçesinde toprağa verilecek. 105 yıllık bir ömür ve bu ömürde 33 yıl süren bir arayış… Ama oğluna ulaşamadı ne yazık ki! Eminiz ki, ona verilen sözleri tutamayanlar da derin elem içerisindedir. Sağlığında gerçekleşmeyen arzusu bu dünyadan göçtükten sonra gerçekleşir umarız. Bu sesi duyup harekete geçecek bir güruh inanıyoruz ki vardır. Bu dramın yaşanmasına sebep olan aktörlere de hak ettikleri cezalar verilmelidir. Onun aziz ruhuna binaen yapılacak en önemli vazife bu olacaktır.


GENÇ'ın Yazısı.